Międzynarodowa Nagroda dla Fundacji Leny Grochowskiej
14.12.2023
UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców przyznała prestiżową nagrodę Fundacji Leny Grochowskiej. Małżeństwo Lena i Władysław Grochowscy od 2014 roku prowadzą prywatną organizację filantropijną. Po wybuchu wojny w Ukrainie, Grochowscy zapewnili zakwaterowanie uchodźcom, którzy pilnie potrzebowali schronienia.
Nagroda została nazwana na cześć Fridtjofa Nansena, norweskiego naukowca, polarnika, dyplomaty i pierwszego Wysokiego Komisarza Ligi narodów ds. Uchodźców oraz laureata Pokojowej Nagrody Nobla w 1922 roku.
Nagroda Nansena po raz pierwszy od jej ustanowienia w 1954 r. trafiła do Polski. Co roku UNHCR przyznaje nagrodę osobom, grupom i organizacjom, które wykraczają poza swoje sfery działań w zakresie ochrony uchodźców, wysiedleńców i bezpaństwowców. Jest ona uznaniem wysiłków zwykłych ludzi, którzy w trudnych chwilach wyciągają pomocną rękę oraz bronią praw najsłabszych. Dotychczas otrzymało ją 60 osób, grup i organizacji.
Celem działania Fundacji Leny Grochowskiej jest zapewnienie wsparcia i pomoc dla osób polskiego pochodzenia powracających do Polski oraz osób z niepełnosprawnościami. Wybuch wojny w Ukrainie spowodował największy od czasów II wojny światowej napływ uchodźców do Europy. Grochowscy natychmiast rozszerzyli zakres działalności fundacji. Do tej pory małżeństwo wraz z należącą do nich grupą hoteli Arche, udzieliło uchodźcom ponad 500 000 nocy bezpłatnego zakwaterowania i zainwestowało 4,5 mln USD w renowację budynków w kilku polskich miastach, aby ugościć rodziny z Ukrainy.
Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się podczas ceremonii 13 grudnia 2023 roku w Genewie.
Projekt Fundacji Leny Grochowskiej realizowany ze środków Polskiej pomocy
Fundacja Leny Grochowskiej ze środków Polskiej pomocy zrealizowała w 2022 roku projekt „Domy dla Uchodźców- Siedlce, Gdańsk”. Obejmował on zapewnienie schronienia, wyżywienia i zaspokojenia podstawowych potrzeb dla uchodźców Ukraińskich w Polsce w pięciu lokalizacjach: w Ożarowie Mazowieckim, Konstancinie-Jeziornie, Lublinie, Łodzi oraz Siedlcach. Budynki, które dotychczas pełniły rolę akademików lub biurowców zostały przystosowane do zamieszkania. Utworzono w nich wspólne kuchnie, pralnie oraz świetlice, a pokoje zostały wyposażone w niezbędny sprzęt (meble, sprzęty AGD, RTV). Zamieszkało w nich 610 osób, którym zapewniono łącznie 112 000 noclegów. Fundacja zapewniła również wyżywienie, artykuły higieniczne, kosmetyki i środki czystości.
Uchodźcy uczestniczyli również w bezpłatnych kursach języka polskiego, a dzieci szkolne w zajęciach przygotowujących do podjęcia nauki w polskich szkołach.
Mieszkańcy otrzymali także wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne w formie indywidualnej i grupowej.