Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
03.12.2023
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promocja praw osób z niepełnosprawnościami i działań na ich rzecz.
W 2012 roku Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób z niepełnosprawnościami. Jej głównym przesłaniem jest pełne i aktywne uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami we wszystkich dziedzinach aktywności na równi z innymi osobami.
Poniżej przedstawiamy wybrane działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami realizowane dzięki wsparciu finansowemu Polskiej pomocy.
Integralne wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Zachodnim Brzegu Autonomii Palestyńskiej
Polska pomoc finansuje projekty, których celem jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami odpowiedniego i specjalistycznego leczenia, wejście na rynek pracy i usamodzielnienie się. W ramach projektu uczestnicy odbyli cykl szkoleń, w których zdobyli nowe kompetencje, ale również zyskali pewność siebie. W ten sposób aktywizacja zawodowa przyczyniła się do integracji ze społeczeństwem. Ważnym elementem projektu było uwrażliwienie społeczeństwa na problemy i potrzeby osób borykających się z niepełnosprawnościami poprzez przeprowadzenie sesji informacyjnych na temat praw i ról osób z niepełnosprawnościami oraz konieczności ich integracji ze społeczeństwem.
Integralne wsparcie osób z niepełnosprawnościami w prowincji Hebron Autonomii Palestyńskiej oraz aktywizacja zawodowa kobiet i młodych osób wchodzących na rynek pracy w Strefie Gazy
Projekt realizowany w latach 2022-2023 koncentrował się na dwóch priorytetach wspierających wrażliwe grupy społeczności palestyńskiej. Projekt miał na celu zwiększenie aktywności społecznej wśród osób z niepełnosprawnościami oraz podniesienie poziomu świadczonych im usług. Trzy ośrodki rehabilitacyjne zyskały doposażone w specjalistyczne sale terapeutyczne, dwa z nich poddano renowacji, aby w jak najlepszy sposób odpowiadały potrzebom osób z niepełnosprawnościami.
Urządzenia wspomagające, ułatwiające poruszanie się, pomoce poprawiające wzrok, aparaty słuchowe i inne narzędzia zgodne z potrzebami poprawią jakość życia osób z niepełnosprawnościami.
Dialog i potrzeba zwiększenia świadomości społecznej jest niezwykle ważnym elementem towarzyszącym realizacji projektu. Takie działania, zmniejszają stereotypy, z jakimi zmagają się osoby z niepełnosprawnościami.
Rozbudowa i remont istniejącej infrastruktury szkolnej w Kambii i Rokupr w Dystrykcie Kambia (Sierra Leone)
Sierra Leone jest jednym z najbiedniejszych krajów świata. 53% ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa. Choć sytuacja ekonomiczna powoduje, że rządu nie stać na utrzymanie sieci szkół, mimo że potrzeba edukacji jest ogromna. Jedyną szansą dla miejscowych dzieci i młodzieży na wyjście z ubóstwa w dorosłym i samodzielnym życiu jest edukacja. Szczególną grupą, która zagrożona jest wykluczeniem społecznym, stanowią osoby z niepełnosprawnościami, które są odtrącane przez społeczność.
Projekt realizowany przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej poprzez działania inwestycyjne i remontowo-budowlane przyczynił się do stworzenia godnych warunków edukacyjnych.
Zapewnienie usług medycznych, w tym ratujących życie, uchodźcom i najuboższej społeczności lokalnej w prowincjach Amman, Irbid, Mafraq i Zarqa w Jordanii
W wielu miejscach na świecie w związku z ubóstwem i brakiem dostępu do opieki, ludzie są pozostawieni dostępu do podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej. Dzięki sfinansowaniu przez Polską pomoc pracy kliniki mobilnej, medycy dotarli z pomocą do 3203 osób. Bezpłatna opieka medyczna świadczona osobom najbardziej potrzebującym (osoby starsze, schorowani mieszkańcy obozów i osoby z niepełnosprawnościami) poprawiła sytuację ekonomiczną wielu gospodarstw domowych i umożliwia wykorzystanie zaoszczędzonych pieniędzy na zaspokojenie innych podstawowych potrzeb. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna zapewnił mieszkańcom społeczności lokalnej, uchodźcom syryjskim żyjących w prowincjach Amman, Zarka i Al-Mafrak dostęp do godnej i wysokiej jakości specjalistycznych i podstawowych usług opieki zdrowotnej.