W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minął rok od pełnoskalowej militarnej agresji Rosji na Ukrainę

03.03.2023

24 lutego 2022 r. rozpoczęła się zbrojna agresja Rosji przeciwko Ukrainie. Naruszenie suwerenności, integralności terytorialnej i niezależności politycznej Ukrainy oraz rosyjskie zbrodnie wojenne i okrucieństwa wobec ludności cywilnej, diametralnie zmieniły sytuację bezpieczeństwa w Europie oraz były wstrząsem dla dokonań narodów w zakresie budowania międzynarodowego pokoju.

Czerwona buźka na białym tle z napisem szarym polska pomoc

Koszty tej wojny nie dają się zamknąć w liczbach. Jednak liczby, które znamy dają obraz skali zniszczeń i cierpienia. Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, straty poniesione przez Ukrainę to ok. 18 tys. ofiar cywilnych, w tym 7 tys. zabitych, a wśród nich prawie 500 to dzieci. Blisko 100 tys. żołnierzy oddało życie w obronie swojej ojczyzny (źródło: Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka (OHCHR), stan na 02.01.2023). Strona ukraińska szacuje straty w infrastrukturze na kwotę 138 mld USD. Obejmują one tysiące budynków mieszkalnych, szkół i setki szpitali. 

Polska, jako jedno z pierwszych państw, bezwarunkowo wsparła Ukrainę i zaangażowała się w pomoc w każdy dostępny sposób. Pomoc, której udziela Polska obejmuje pomoc materialną, w tym wojskową, polityczną oraz humanitarną oraz także tę, dotyczącą warstwy moralnej i czysto ludzkiej.

Ukraina jest odbiorcą polskiej pomocy rozwojowej od 2005 r., a obecnie jej największym beneficjentem. W wyniku agresji Rosji na Ukrainę, polska współpraca rozwojowa została przedefiniowana i obecnie koncentruje się przede wszystkim na zapewnieniu pomocy humanitarnej. Według szacunków OECD Polska przeznaczyła w 2022 r. na pomoc humanitarną dla uchodźców z Ukrainy 8,36 mld euro (ok. 1,5% polskiego PKB), stając się największym donorem na rzecz ukraińskich uchodźców w Europie. Ponadto przyjęła największą liczbę uchodźców z Ukrainy. Wg. danych UNHCR liczba osób z Ukrainy w Polsce o statusie uchodźcy przekroczyła 1,55 mln osób. Suma kosztów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wydatkowanych na wszystkie działania pomocy Ukrainie i Ukraińcom w Polsce wynosi już 1 475 mln zł.

Jednak Polska stara się łączyć zaspokajanie doraźnych potrzeb z długoterminowym podejściem do rozwoju Ukrainy. W tym celu współpracuje z ukraińską administracją w odpowiedzi na wyzwania związane z odbudową i modernizacją miast ukraińskich, zniszczonych w wyniku działań wojennych. Kontynuuje wsparcie dla ukraińskich służb ratowniczych, zarówno państwowych, jak i ochotniczych. Wspiera również działania, które pozwalają złagodzić wpływ wojny na sytuację ekonomiczno-społeczną - w tym zakresie finansowane są działania UNDP na Ukrainie, które rozwijają przedsiębiorczość oraz odbudowę przedsiębiorstw wśród ludności dotkniętej konfliktami. Pomoc obejmuje również system szkolnictwa i szkoleń zawodowych (w ramach programu EU4Skills), w tym pod kątem potrzeb związanych z odbudową kraju. Ze środków polskiej współpracy rozwojowej finansowane będą także działania mające na celu budowanie systemu wsparcia zdrowia psychicznego ludności w warunkach wojennych.

Istotnym elementem współpracy rozwojowej z Ukrainą pozostaje pomoc stypendialna. Ukraińscy studenci pozostają największą grupą wśród studentów zagranicznych na polskich uczelniach. MSZ finansuje obywatelom Ukrainy stypendia w ramach Programu stypendialnego im. Banacha oraz kształcenie w Kolegium Europejskim w Natolinie. W odpowiedzi na rosyjską agresję, resort edukacji i nauki uruchomił pomoc dla uchodźców z Ukrainy będących przedstawicielami społeczności akademickiej, w tym stworzył nowy program stypendialny „Solidarni z Ukrainą”.

Wideo

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}