Młodzież odbudowuje Ukrainę
26.04.2023
Jednym z większych wyzwań, przed którym stoi pochłonięta wojną Ukraina, jest zapewnienie możliwości rozwoju dla lokalnej młodzieży. Dzięki finansowaniu Polskiej pomocy Klub Inteligencji Katolickiej mógł nie tylko dać ukraińskim studentom szansę na zdobycie praktycznych umiejętności, ale także pomóc osobom wewnętrznie przesiedlonym w znalezieniu bezpiecznego lokum w Drohobyczu i Kołomyi.
Szacuje się, że w szczytowym okresie, tzn. w maju 2022 r., liczba uchodźców wewnętrznych w Ukrainie wyniosła ponad 8 milionów osób. Znalezienie schronienia w bombardowanym kraju nie jest dla nich prostym zadaniem – oferowane przez państwo lokale bardzo szybko znajdują nowych właścicieli, a brak wystarczających funduszy nie pozwala im na wynajem mieszkań na rynku prywatnym. Problem zauważyła organizacja Budujemo Ukrainu Razom, która dzięki zaangażowaniu wolontariuszy – ukraińskich uczniów i studentów – już od 2014 r. remontuje pustostany i oddaje je do użytku uchodźcom wewnętrznym. Współpracę z organizacją nawiązał Klub Inteligencji Katolickiej, który dzięki grantowi Polskiej pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych był w stanie opłacić remont dwóch pustostanów w miastach położonych na zachodzie Ukrainy: Kołomyi i Drohobyczu.
Remonty z misją
Od prawie dziesięciu lat Budujemo Ukrainu Razom organizuje obozy dla wolontariuszy, w ramach których ukraińska młodzież nie tylko wykonuje prace remontowe, ale także ma szansę na budowanie relacji i rozwój obywatelskich postaw. Jak zaznacza Anita Szymborska, dyrektorka Ukraińskiej Akcji KIK - Ich [obozów remontowych dla wolontariuszy] zamysł jest taki, żeby włączyć młodzież z całej Ukrainy, jednoczyć ją i razem odremontować budynki, dając poczucie wspólnej odpowiedzialności za pomoc uchodźcom, dając uczucie wspólnej odbudowy Ukrainy. Oczywiście bezpieczeństwo uczestników obozów traktowane jest w sposób priorytetowy. Przed przystąpieniem do prac wszyscy odbywają specjalistyczne szkolenia, a następnie – pod czujnym okiem profesjonalistów – wykonują proste prace typu tynkowanie czy malowanie. Zadania wymagające specjalistycznej wiedzy, takie jak wymiana elektryki czy prace kanalizacyjno-grzewcze, dokonywane są przez profesjonalne ekipy remontowe.
Tak przemyślany charakter obozów pozwala nie tylko na zaspokojenie potrzeb lokalowych uchodźców ze wschodniej Ukrainy, ale także daje szansę na zdobycie zawodowego doświadczenia przez młodzież, która – wskutek pandemii i wojny – od lat ma bardzo ograniczone możliwości rozwoju.
Integracja pomimo bombardowań
W celu wyremontowania pustostanów w Kołomyi i Drohobyczu zorganizowano aż siedem obozów, w których udział wzięło ponad 300 młodych osób z całej Ukrainy. Prace nie były łatwe: znacznie utrudniały je rosyjskie ostrzały i problemy z dostawą prądu, a także dokuczliwe mrozy. Pomimo tych przeciwności, wolontariusze wyremontowali ponad 1100 m2 powierzchni budynków, które następnie zostały wyposażone w niezbędne meble i oddane do użytku. Dzięki umowom zawartym przez Klub Inteligencji Katolickiej, przez okres najbliższych trzech lat z zakwaterowania w nich korzystać będzie mogło równocześnie blisko 100 osób.
Na realizację projektu „Budujemy Ukrainę Razem – wsparcie mieszkaniowe dla osób wewnętrznie przesiedlonych” Klub Inteligencji Katolickiej pozyskał blisko 800 000 zł wsparcia w ramach programu Polskiej pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Więcej o projekcie Klubu Inteligencji Katolickiej w podkaście: Polska pomoc dla wewnętrznych uchodźców w Ukrainie | Polska pomoc - Polish Aid (simplecast.com)