W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca 2016

Mołdawia jest krajem priorytetowym polskiej współpracy rozwojowej od 2004 r.

W 2016 roku, dzięki środkom finansowym otrzymanym z programu Polskiej pomocy, Ministerstwo Rozwoju wsparło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Budownictwa Mołdawii w przeprowadzeniu zmiany modelu programowania i wdrażania polityki regionalnej, której kluczowym dokumentem strategicznym jest Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego na lata 2016–2020. Polska czynnie brała udział i popierała wszelkie inicjatywy UE zmierzające do wzmocnienia koordynacji i zwiększenia widoczności wspólnotowej polityki rozwojowej w Mołdawii. W ubiegłym roku rozpoczęto proces wspólnego programowania w Mołdawii. W obszarze bezpieczeństwa publicznego i zarządzania granicami zostały zrealizowane projekty na rzecz Policji Granicznej Mołdawii w zakresie analizy kryminalnej, prowadzenia czynności procesowych, współdziałania podczas interwencji oraz udzielania pierwszej pomocy.

Wspierano rozwój usług rolniczych oraz pozarolniczych na obszarach wiejskich. Rozbudowano sieć doradztwa rolniczego, a także dofinansowano projekty, których celem było tworzenie klastrów w mołdawskiej agroturystyce. Pomoc dotyczyła również procesu rejestracji i promocji produktów lokalnych. Istotnym obszarem wsparcia były też działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości lokalnej na terenach wiejskich oraz dostępu do infrastruktury komunalnej, turystycznej i usług medycznych.

Flagową inicjatywą Polski pozostaje w dalszym ciągu Centrum Informacyjne dla Władz Lokalnych Mołdawii. Centrum od utworzenia w 2012 r. jest współfinansowane przez MSZ, USAID oraz EuropeAid. Centrum cieszy się dobrą opinią wśród mołdawskich władz samorządowych. Prowadzi aktywną działalność informacyjną z wykorzystaniem nowoczesnych form komunikacji. Odgrywa pozytywną rolę w nawiązywaniu partnerstw pomiędzy polskimi i mołdawskimi organizacjami. W ubiegłym roku Centrum z dużym zaangażowaniem wspierało władze lokalne, organizacje pozarządowe i grupy inicjatywne w działalności na rzecz wzmacniania demokracji lokalnej oraz absorpcji środków pomocowych i budowania partnerstwa z instytucjami z Polski i innych krajów UE.

Łącznie ODA na rzecz Mołdawii wyniosła 8,46 mln PLN

{"register":{"columns":[]}}