Nowa jednostka straży pożarnej w Makindu w Kenii już działa
23.09.2022
Latem 2022 roku, podczas uroczystości z udziałem Ambasadora RP w Kenii, pana Jacka Bazańskiego, zainaugurowano działalność nowej jednostki straży pożarnej w miejscowości Makindu w Kenii, położonej na drodze Mombasa – Nairobi. Nowa jednostka usprawni skuteczność działań straży pożarnej oraz ratownictwo drogowe dla ofiar dziesiątek wypadków rocznie.
Droga Mombasa – Nairobi to główna arteria komunikacyjna nie tylko Kenii, ale i całej Afryki Wschodniej. Jest ona kluczowa dla handlu Kenii, Ugandy oraz części Południowego Sudanu i Demokratycznej Republiki Konga. Ze względu na duże natężenie ruchu, głównie ciężarówek, dochodzi na niej codziennie nawet do kilku wypadków drogowych, a liczba ofiar śmiertelnych to kilkaset osób rocznie. 230-kilometrowy odcinek ww. drogi dotychczas nie był objęty działaniami zespołów ratownictwa drogowego i medycznego ze względu na mierzone w setkach kilometrów odległości.
Nowa jednostka straży pożarnej powstała w całości w ramach projektu finansowanego przez Polską pomoc i realizowanego przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Projekt ma na celu rozbudowę sieci jednostek straży pożarnej, doposażenie ich w sprzęt do ratownictwa medycznego i specjalistycznego oraz poprowadzenie szkoleń w zakresie ratownictwa medycznego, technicznego i specjalistycznego.
Ze względu na położenie w niewielkim mieście, jednostka straży pożarnej w Makindu ma 3 budynki i wiatę na wozy ratowniczo-gaśnicze. W 2023 roku planowane jest powstanie strażnicy w Kyumvi. Docelowo obie jednostki zostaną doposażone w wozy ratownictwa medycznego i technicznego. Pozwolą one na szybszą reakcję służb ratunkowych na wypadki drogowe.
Polska pomoc wspiera rozwój straży pożarnej w Kenii od 2015 roku. Dzięki finansowaniu MSZ nastąpił skokowy wzrost zdolności operacyjnych straży pożarnej w tym kraju, który obejmuje obecnie aż 43 z 47 regionów kraju. Na podstawie polskiej wiedzy i doświadczenia certyfikowano pierwszy w 50-milionowej Kenii system szkolenia zawodowego strażaków. Szkolenia zawodowe są prowadzone w Fire & Rescue Training Center, wybudowanym w roku 2019 ze środków Polskiej pomocy i prowadzonym przez PCPM.