O Polskiej pomocy
Polska pomoc to marka polskiej współpracy rozwojowej, koordynowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i realizowanej we współpracy z organami administracji rządowej i organizacjami społecznym oraz lokalnymi podmiotami w krajach partnerskich. To także działania na forum organizacji międzynarodowych, których nasz kraj jest członkiem. Polska pomoc to nie tylko element polityki zagranicznej Polski. To również wyraz solidarności i humanitaryzmu Polaków. Dzięki współpracy rozwojowej Polska przyczynia się do budowy bardziej zrównoważonego świata dla obecnych i przyszłych pokoleń.
Polska pomoc jest rozpoznawalna w kraju i za granicą dzięki logo, którym oznaczane są działania w obszarze pomocy rozwojowej, humanitarnej i edukacji globalnej.
Współpraca rozwojowa to zarówno pomoc rozwojowa, pomoc humanitarna, jak i edukacja globalna. |
Polska pomoc realizowana jest na podstawie ustawy z 16 września 2011 r. o współpracy rozwojowej oraz Wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2021–2030. Solidarność dla rozwoju.
Program Solidarność dla rozwoju jest ściśle skorelowany z Agendą na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 ONZ, a przyjęte priorytety opierają się na celach zrównoważonego rozwoju (ang. Sustainable Development Goals, SDGs). Ponieważ zmiany klimatyczne są już na stałe powiązane z rosnącymi wyzwaniami rozwojowymi, dlatego ochrona klimatu jest, obok działań na rzecz równości szans kobiet i mężczyzn, jednym z dwóch priorytetów horyzontalnych Polskiej pomocy. Podobnie, jak dla pozostałych sygnatariuszy Agendy 2030, także dla Polski ważna jest zapisana w niej zasada nie pomijania nikogo (leave no-one behind), która znajduje swoje odzwierciedlenie w realizacji projektów rozwojowych, wspierających osoby z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami, ludzi starszych oraz kobiety i dzieci.
Motto Polskiej pomocy: Kiedyś pomagano nam, dziś my wspieramy innych. |
Wypełniając założenia programu wieloletniego Solidarność dla rozwoju, instytucje rządowe współpracują z organizacjami pozarządowymi, jednostkami sektora finansów publicznych, Polską Akademią Nauk i jednostkami jej podległymi oraz ze szkołami wyższymi na poziomie krajowym, a także z organizacjami międzynarodowymi (Unia Europejska, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).
Projekty z zakresu pomocy rozwojowej są również realizowane za pośrednictwem polskich placówek zagranicznych, a także poprzez działalność Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego oraz programy stypendialne.
Nadrzędnym celem Polskiej pomocy jest wspieranie trwałego rozwoju społeczeństwa i gospodarki w krajach rozwijających się, ograniczenie ubóstwa, poprawa stanu zdrowia ludności, podnoszenie poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych mieszkańców, wspieranie procesów demokratyzacyjnych i reform państwa, budowa nowoczesnych instytucji państwowych, promowanie praw człowieka oraz wspieranie społeczeństwa obywatelskiego. |
Misja Polskiej pomocy: Polska poprzez współpracę rozwojową, czyli pomoc humanitarną, pomoc rozwojową i edukację globalną, chce przyczynić się do budowy bardziej zrównoważonego świata dla obecnych i przyszłych pokoleń. Wizja: aktywny udział Polskiej pomocy w budowaniu lepszego, bardziej zrównoważonego świata dla obecnych i przyszłych pokoleń. |
Pomoc rozwojowa
Pomoc rozwojowa polega na wspieraniu rozwoju w krajach partnerskich Polskiej pomocy (Białoruś, Etiopia, Gruzja, Kenia, Liban, Mołdawia, Palestyna, Senegal, Tanzania i Ukraina) w ramach wybranych celów zrównoważonego rozwoju (SDGs), zgodnie z ujętymi w dokumentach strategicznych priorytetami tematycznymi i dążeniem do kierowania wsparcia szczególnie w stronę osób najbardziej potrzebujących zgodnie z zasadą nie pomijania nikogo (leave no-one behind).
Priorytety tematyczne Polskiej pomocy:
- pokój, sprawiedliwość i silne instytucje
- równe szanse (edukacja, godna praca, przedsiębiorczość, redukcja nierówności, zrównoważone miasta, regionalne planowanie rozwoju i rozwój obszarów wiejskich)
- zdrowie
- klimat i zasoby naturalne (czysta woda i warunki sanitarne, lasy i różnorodność biologiczna, odnawialne źródła energii)
czyli cele zrównoważonego rozwoju: Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje (SDG 16), Dobra jakość edukacji (SDG 4), Wzrost gospodarczy i godna praca (SDG 8), Mniej nierówności (SDG 10), Dobre zdrowie i jakość życia (SDG 3), Czysta woda i warunki sanitarne (SDG 6), Zrównoważone miasta i społeczności (SDG 11) oraz Działania w dziedzinie klimatu (SDG 13).
Pomoc humanitarna
Polska pomoc humanitarna kierowana jest głównie w formie wpłat na rzecz instytucji międzynarodowych oraz w formie dofinansowania działań polskich pozarządowych organizacji humanitarnych. Organizacje i agencje humanitarne posiadają stałą, rozbudowaną sieć dystrybucji wsparcia. W akcje udzielania pomocy humanitarnej aktywnie włączają się również polskie placówki, głównie ambasady RP. Odpowiadanie na potrzeby humanitarne wymaga wskazania grup najbardziej wrażliwych w poszkodowanej populacji - uwzględnianie szczególnych potrzeb kobiet, dzieci, osób starszych, chorych i z niepełnosprawnościami. Polska udziela pomocy humanitarnej zgodnie z zasadami, które wynikają z międzynarodowego prawnego dorobku humanitarnego i obejmują m.in. niezależność, bezstronność, neutralność i humanitaryzm.
Edukacja globalna
Prowadzone w Polsce działania edukacyjne na rzecz podniesienia świadomości i zrozumienia problemów globalnych są określane mianem edukacji globalnej. Edukacja globalna to przekazywanie wiedzy i informacji o współczesnym świecie jako całości. Uświadamia odbiorców, że istnieją łączące państwa współzależności o charakterze ekonomicznym, społecznym, politycznym, kulturowym, środowiskowym i technologicznym. Tłumaczy, z czego wynikają i na czym polegają problemy współczesnego świata. Pomaga zrozumieć, jakie czynniki, i w jaki sposób, kształtują międzynarodowy rozwój. Poznanie różnorodności świata oraz mechanizmów wpływających na jego funkcjonowanie pobudza do krytycznej i świadomej refleksji nad własnym stylem życia i dokonywanymi na co dzień wyborami, które wywierają pozytywny bądź negatywny wpływ na jakość życia ludzi i środowiska w innych krajach.
Jak pomagamy? – narzędzia realizacji współpracy rozwojowej |