Od kobiet dla kobiet: diagnostyka raka piersi – film o polskiej pomocy w Jordanii
04.04.2024
Polska pomoc od lat wspiera uchodźców i lokalne społeczności goszczące uchodźców w dostępie do świadczeń medycznych.
W 2023 r. Ambasada RP w Ammanie we współpracy King Hussein Cancer Foundation and Center (KHCC) zrealizowała w jordańskiej prowincji Al Balqa projekt szkoleń personelu medycznego i edukatorek społecznych na temat raka piersi.
Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego z realizacji tego przedsięwzięcia.
Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u kobiet na całym świecie i nadal pozostaje jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów kobiet. Właściwe przeprowadzanie badań mammograficznych jest kluczowe dla wczesnego wykrywania zmian onkologicznych. Według danych King Hussein Cancer Foundation, nowotwór piersi jest trzecią z kolei przyczyną śmierci wśród jordańskich kobiet i stanowi 38.9% nowotworów wśród kobiet.
Diagnostyka w kierunku raka piersi wśród jordańskich kobiet napotyka wyzwania o podłożu kulturowym. Wśród lokalnej społeczności panuje wiele głęboko zakorzenionych, negatywnych przekonań, które często prowadzą do odkładania w czasie przeprowadzenia mammografii. Częste wydaje się przeświadczenie, że stwierdzona choroba jest wyrokiem, który należy zaakceptować i pogodzić się z jego nieuchronnością. Dochodzi również do swoistej stygmatyzacji rodzin, w których u członka rodziny zostaje rozpoznany nowotwór – młodsze kobiety w takich rodzinach borykają się z problemami związanymi z potencjalnym zamążpójściem ze względu na genetyczne obciążenie. Z tych względów część kobiet decyduje się na życie w niewiedzy, w obawie przed możliwymi konsekwencjami diagnozy dla siebie i najbliższych.
Polska pomoc poprzez finansowanie działań edukacyjnych prowadzonych przez kobiety i dla kobiet w pomaga przełamywać tabu otaczające diagnostykę raka piersi.
Projekt Ambasady RP w Ammanie był skierowany przede wszystkim do kobiet powyżej 40 roku życia, zamieszkałych w prowincji Al Balqa, które nie mają dostępu do służby zdrowia lub dostęp ten jest bardzo utrudniony z powodów komunikacyjnych, osobistych lub rodzinnych. W toku realizacji przedsięwzięcia blisko 5 tys. kobiet otrzymało wsparcie informacyjne i medyczne w kierunku wczesnej diagnostyki raka piersi. Dzięki wielopłaszczyznowemu podejściu do promowania kultury zdrowia zorganizowano ponad 200 indywidualnych sesji informacyjnych, przeszkolono w zakresie klinicznych badań piersi 40 pracowniczek służby zdrowia oraz 25 edukatorek społecznych i innych członków personelu medycznego.