W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OPiPRW Farmers 4 Climate moduł 2

Kilkoro kobiet i mężczyzn siedzi przy drewnianym stole, na którym jest jabłko i 2 laptopy

Projekt miał na celu promocję zrównoważonej produkcji rolnej i modeli biznesowych przy wykorzystaniu nowoczesnych i inteligentnych technologii do optymalizacji produkcji pod kątem adaptacji do zmian klimatycznych, efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych oraz ich efektywności energetycznej w kontekście rosnących cen energii. Działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, wzrostu gospodarczego i tworzenia stabilnych źródeł dochodu w rolnictwie przez wsparcie lokalnej przedsiębiorczości w 4 wybranych regionach w Mołdawii tj. Causeni,Stefan Voda, Mircesti, Soldanesti/Chipesca.

Efektem zaplanowanych działań było zwiększenie wydajności przedsiębiorców rolnych i wsparcie dalszego tworzenia lokalnych miejsc pracy, zwiększając potencjał gospodarczy Mołdawii, zwłaszcza w świetle obecnej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznych konsekwencji wojny w Ukrainie wpływających negatywnie na dochodowość produkcji mołdawskich rolników, przetwórców i przedsiębiorców.

W ramach projektu zorganizowano konsultacje z partnerami z mołdawskich stowarzyszeń i przedsiębiorcami w celu uzyskania pogłębionej analizy sytuacji społeczno gospodarczej regionów i ich potrzeb w rzeczywistości po pandemii Covid-19 i trwającej wojny w Ukrainie. Po konsultacjach i przeprowadzeniu analizy on-spot doposażono i zrealizowano pilotażowe inwestycje, których celem było zrównoważone rolnictwo, ochrona bioróżnorodności.  Przeprowadzono szkolenia na miejscu, gdzie uczestnicy uzyskali wiedzę z zakresu nowoczesnych rozwiązań  agri-tech na rzecz przetwórstwa i produkcji rolnej, zagadnień prawnych dot. produkcji ekologicznej i środków ochrony roślin. Ponadto w ramach projektu nastąpił transfer  know-how w postaci intensywnych szkoleń bazujący na dobrych polskich praktykach, warsztatów z pozyskiwania nowych środków finansowych dot. zrównoważonego rolnictwa oraz wyjazdu studyjnego do Polski, który stanowił inspirację, źródło wiedzy  dla mołdawskich uczestników i polskich  ekspertów. Efektem projektu jest rozwój mołdawskiego rolnictwa, zwiększenie wydajności produkcji i tworzenie nowych miejsc pracy.

Beneficjentami projektu są dwa stowarzyszenia zrzeszające mołdawskich producentów, przetwórców i rolników, przedsiębiorcy, lokalni samorządowcy oraz mieszkańcy z czterech regionów Mołdawii.

 

Nr projektu: DWR/PPR2022/029/2/2023

Miejsce realizacji: Mołdawia, Causeni,Stefan Voda, Mircesti, Soldanesti/Chipesca

Podmiot realizujący: Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}