Otwarcie Centrum Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych w Zestafoni
24.01.2022
Projekt „Dobry start. Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci niepełnosprawnych w Municypalitecie Zestafoni” realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie we współpracy z gruzińskim stowarzyszeniem Orioni ma na celu stworzenie modelowych rozwiązań dla ciągłej i kompleksowej terapii dzieci niepełnosprawnych prowadzonej już od urodzenia.
W grudniu 2022 r. odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych w Zestafoni, którego dokonali wspólnie Ambasador RP w Tbilisi Pan Mariusz Maszkiewicz, Mer Zestafoni Pan Vasil Gvelesiani oraz Zastępca Prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie Pan Wojciech Rinc. W trakcie otwarcia zaprezentowano siedem specjalistycznych gabinetów ze stanowiskami terapeutycznymi hydromasażu i masażu; sensoplastyki i terapii ręki, muzykoterapii; fizjoterapii i elementów integracji sensorycznej; C-Eye i terapii mowy oraz komunikacji pozawerbalnej; terapii wg Marii Montessori; terapii włączającej oraz terapii zachowań dla dzieci z autyzmem. Wcześniej zespół polskich specjalistów przeprowadził szkolenia i warsztaty dla gruzińskich terapeutów zatrudnionych w Centrum. Opracowane materiały szkoleniowe zostały udostępnione zainteresowanym instytucjom, organizacjom i urzędom, aby wypracowane w Zestafoni rozwiązania mogły być wykorzystane w innych rejonach Gruzji.
Centrum Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych będzie obejmować opieką nie tylko dzieci z rejonu Zestafoni, ale też z Terdźoli i Charagauli. Opieką zostaną również objęte najmłodsze dzieci z kolejnych rejonów, których przedstawiciele zabiegali o to w trakcie projektu. Do Stowarzyszenia Orioni wpłynęły zgłoszenia od rodziców blisko 100 najmłodszych dzieci z niepełnosprawnościami, co znacznie przerosło założenia projektowe.
Dzieci objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju po ukończeniu siódmego roku życia będą kontynuować terapię w Centrum dla dzieci niepełnosprawnych Orioni. Stworzone zostaną warunki bazowe i kadrowe dla zapewnienia ciągłości terapii od urodzenia do ukończenia 17 roku życia.
Projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku i będzie skupiał się na dalszym przygotowaniu terapeutów i nauczycieli do nowych metod pracy z dziećmi. Zostanie rozszerzony o warsztaty dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. W pięciu przedszkolach uruchomione zostaną gabinety terapii włączającej a nauczyciele z tych placówek będą przeszkoleni. Zakupiony zostanie również pojazd przystosowany do przewozu dzieci niepełnosprawnych, który umożliwi dowóz dzieci do placówki i objęcie terapią i wsparciem jak największej liczby dzieci i ich rodzin z regionu.