Podsekretarz Stanu Paweł Jabłoński z roboczą wizytą w Jordanii
21.09.2021
W dniach 20-21 września 2021 roku podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński złożył roboczą wizytę w Jordańskim Królestwie Haszymidzkim. Jej głównym punktem były konsultacje polityczne z Yousefem Batainehem, sekretarzem generalnym jordańskiego MSZ.
Rozmowy poświęcone były przeglądowi stanu dwustronnych stosunków między oboma krajami oraz współpracy politycznej, dyplomatycznej, wojskowej i ekonomicznej, w szczególności możliwościom wzmacniania eksportu w branżach kluczowych dla polskiej i jordańskiej gospodarki, takich jak rolnictwo, produkcja i przetwarzanie żywności, czy energia odnawialna. Omówiono także scenariusze rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie, jej wpływ na sytuację bezpieczeństwa w regionie i poza nim – w tym zwłaszcza w aspekcie migracji – a także możliwe działania społeczności międzynarodowej.
W trakcie pobytu w Jordanii wiceminister Jabłoński odwiedził także położony 12 km od granicy z Syrią obóz dla uchodźców Zaatari, gdzie spotkał się z dr. Yaroupem Ajlounim, prezesem Jordan Health Aid Society International. JHASI to organizacji pozarządowa, aktywnie wspierająca najbiedniejsze społeczności lokalne w Jordanii i innych państwach Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej przede wszystkim w zakresie dostępu do opieki zdrowotnej i usług medycznych. Współpraca rządu RP z JHASI trwa od kilku lat; w jej ramach w grudniu 2017 r. właśnie w Zaatari powstało Polskie Centrum Szkoleń i Konsultacji Medycznych, w którym prowadzone są programy kształcenia dla personelu obozu oraz sesje edukacyjne dla jego mieszkańców. W 2021 roku Ambasada RP w Ammanie we współpracy z JHASI realizuje w Jordanii dwa kolejne projekty. Celem pierwszego jest zapewnienie dostępu do specjalistycznej diagnostyki dla mieszkających w Zaatari pacjentów z grup wysokiego ryzyka choroby nowotworowej. Drugi projekt poświęcony jest zapewnieniu dostępu do specjalistycznej opieki ginekologiczno-położniczej dla pacjentek ciężarnych i matek z małymi dziećmi, pochodzących z najbiedniejszych części kraju.
Ważnym elementem wizyty wiceministra Jabłońskiego były także spotkania z przedstawicielami Jordańskiej Izby Handlowej, Jordańsko-Europejskiego Stowarzyszenia Biznesowego oraz Arakbskiej Komisji Energii Odnawialnej (AREC). W ich trakcie omówiono najbardziej perspektywiczne obszary współpracy gospodarczej, szczególnie w zakresie nowoczesnych technologii. Stronie jordańskiej przedstawiono możliwości współpracy m.in. w zakresie sektora dronowego, zielonych technologii oraz sektora rolno-spożywczego.
Łączna wartość udzielonej przez Polskę pomocy rozwojowej i humanitarnej dla Jordanii w latach 2012 – 2020 wyniosła niemal 26,5 mln PLN, w tym ok. 3,8 mln zł tylko w 2020 roku. Polska realizowała w tym kraju projekty w obszarach zapewnienia schronienia, pomocy medycznej (także w odpowiedzi na skutki pandemii COVID-19), wsparcia psychologicznego, pomocy żywnościowej, kształcenia zawodowego oraz działań społeczno-edukacyjnych adresowanych do młodzieży.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych