W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polscy urzędnicy rozmawiają o współpracy energetycznej oraz funduszach europejskich w Kiszyniowie

10.07.2023

Przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) w dniach 4 – 6 lipca w Kiszyniowie przeszkolili pracowników administracji mołdawskiej w ramach projektu „Wsparcie administracji publicznej w Mołdawii w procesie integracji z UE w obszarze zarządzania funduszami europejskimi”.

Nowoczesna sala konferencyjna. Przy dużym drewnianym zaokrąglonym stole siedzi kilkanaście osób, uczestników szkolenia. W tle widoczne są flagi Mołdawii, Unii Europejskiej i Polski.

Spotkanie otworzyli Ambasador RP w Mołdawii, Tomasz Kobzdej oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Mołdawii, Vladimir Cuc.

Głównym celem szkolenia jest przekazanie wiedzy i doświadczenia polskich ekspertów w dziedzinie zarządzania i wdrażania funduszy UE oraz wsparcie administracji mołdawskiej w procesie akcesyjnym do UE. Odbiorcami działań są pracownicy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Zdrowia i instytucji im podległych, którzy zaangażowani są w realizację polityk, programów i projektów finansowanych ze środków krajowych i europejskich, a w przyszłości będą pracować nad implementacją rozwiązań formalno-prawnych dot. polityki spójności i funduszy europejskich.

 

Tydzień wcześniej (27-28 czerwca 2023) przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) przeprowadzili warsztaty dla administracji rządowej oraz samorządów lokalnych z zakresu stosowania odnawialnych źródeł energii oraz zwiększenia efektywności energetycznej.

Projekt zatytułowany „Polsko-mołdawska współpraca i transfer wiedzy dla administracji publicznej i samorządowej w zakresie energetyki odnawialnej i efektywności energetycznej” jest pilotażem dalszej współpracy administracji rządowej PL-MD.

Bezpośrednimi odbiorcami projektu są urzędnicy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego oraz wybrani – z udziałem Agencji ds. Efektywności Energetycznej jako jednostki podległej  Ministerstwu – przedstawiciele samorządów lokalnych. Transfer wiedzy i polskich doświadczeń, obejmujących zarówno procesy legislacyjne, jak i dorobek projektów badawczo-rozwojowych, ma umożliwić urzędnikom administracji mołdawskiej efektywniejsze i szybsze wdrożenie wypracowanych rozwiązań.

Więcej o współpracy administracji rządowej na rzecz krajów priorytetowych Polskiej pomocy można przeczytać: Administracja rządowa - Polska pomoc - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}