W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska Misja Medyczna i Polska pomoc podnoszą jakość leczenia w tanzańskim szpitalu

28.10.2020

Dużym problemem w Tanzanii jest brak odpowiedniej kadry medycznej, głównie lekarskiej. W całym kraju liczącym już ponad 50 milionów ludności jest zaledwie nieco ponad 100 chirurgów. Wiele operacji, uznawanych w świecie medycznym za proste, jak np. nieskomplikowane cięcia cesarskie czy przepukliny w Tanzanii wykonują asystenci medyczni.

badanie noworodka

Są to osoby, które przeszły przeszkolenie medyczne, ale które nie posiadają wyższego wykształcenia medycznego. O ile operacja jest prosta, wynik jest zwykle pozytywny, kiedy jednak przypadek jest trudny sprawy się komplikują.

Wiele osób w Tanzanii umiera z powodu ostrych stanów chorobowych, którym może zaradzić jedynie właściwe leczenie chirurgiczne. Niezwykle częstym przypadkiem wśród kobiet w średnim wieku są konieczne do usunięcia chirurgicznego mięśniaki macicy. Dużą przyczyną zgonów kobiet i noworodków stanowią powikłania okołoporodowe. Niedożywienie, będące przyczyną ostrej anemii u kobiet w ciąży, skutkuje krwotokami w trakcie porodu, których często nie udaje się zatamować. Często kobiety do końca życia zmagają się ze skutkami braku prawidłowej pomocy położniczej. Ponadto, dzieci rodzą się przedwcześnie, z niską wagą urodzeniową i problemami medycznymi. Czasem noworodki wymagają pilnych operacji z powodu wad wrodzonych.

Osobny problem stanowi narastająca liczba przypadków urazowych, które są spowodowane głównie poprzez gwałtownie rozwijającą się motoryzację. Wypadki drogowe są główną przyczyną śmierci młodych ludzi w wieku 15-29 lat. Połowa tracących życie to piesi i motocykliści.

Poza brakiem odpowiednio wykształconych i doświadczonych lekarzy kolejnym problemem tanzańskich szpitali jest brak podstawowego sprzętu, leków i materiałów medycznych. Lokalne szpitale często cierpią na brak sprzętu, narzędzi, a nawet podstawowych materiałów medycznych (np. nici chirurgicznych, środków do anestezji). W przypadku konieczności leczenia złamań nierzadko brakuje nawet gipsu.

W odpowiedzi na te problemy powstał projekt pn. „Podniesienie jakości leczenia chirurgicznego oraz opieki nad matką i dzieckiem w Lindi i Mtwara w Tanzanii”, który od 2018 r. ze środków Polskiej pomocy realizuje Polska Misja Medyczna.

Organizacja wspiera St. Walburg’s Hospital w Nyangao. Jest to średniej wielkości szpital misyjny, posiadający 220 łóżek i 6 podstawowych oddziałów, zlokalizowany w słabo rozwiniętej południowo-wschodniej części Tanzanii. Zasięg działania szpitala to obszar liczący 200 000 mieszkańców. Ponieważ jednak szpital cieszy się dobrą renomą, a także oferuje poziom leczenia wyższy niż w innych szpitalach w regionie, jego praktyczny zasięg jest dużo większy. Przybywa tu wielu pacjentów z miejscowości odległych o 250-300 km, a nawet z Mozambiku. Szpitale o podobnym poziomie leczenia znajdują się w stolicy kraju, odległej o 800 km. 

Podczas ostatnich dwóch lat realizacji projektu Polska Misja Medyczna wybudowała nową poradnię chirurgiczną, przeprowadziła renowację oddziału chirurgicznego, położniczego, trzech sal operacyjnych i sali porodowej oraz ambulatorium.  Doposażyła też placówkę w niezbędny sprzęt medyczny. W 2019 r. uruchomiła nowy oddział intensywnej terapii noworodka liczący 12 łóżek. W 2020 r. oddział zyskał dwa inkubatory, resuscytator, monitor z EKG, pompę infuzyjną, koncentrator tlenu, lampy do naświetleń oraz stałe dostawy jednorazowych środków medycznych.

Ważnym elementem projektu są także szkolenia i seminaria dla szpitalnych lekarzy chirurgów, a także pielęgniarek i położnych z okolicznych wiejskich izb zdrowia, które pozwalają na poniesienie ich kompetencji i ogólne zwiększenie jakości świadczonych usług medycznych w regionie Lindi i Mtwara.

Program szkoleń chirurgicznych obejmuje nabywanie doświadczenia w tzw. ostrych przypadkach chirurgicznych, głównie urazowych, jak otwarte i zamknięte metody unieruchamiania kości, zaopatrywanie rozległych ran, wykonywanie operacji w przypadku urazów narządów wewnętrznych, ale także leczenie przypadków nie związanych z urazem, jak np. operacje przetok położniczych u kobiet. Dodatkowo ich program jest wzbogacony o diagnostykę i metody leczenia raka sutka i raka szyjki macicy.

We wrześniu 2020 r. w szpitalu pracowali wolontariusze - medycy z Polski. Justyna Szumicka, pielęgniarka neonatologiczna, wprowadziła na oddziale noworodkowym nowoczesne standardy opieki neonatologicznej i przeszkoliła personel z procedur sanitarnych, co jest kluczowe w zapobieganiu infekcji. Chirurg urolog Piotr Taborowski  swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się z lokalnym personelem oddziału chirurgicznego podczas wspólnie wykonywanych zabiegów. Jego obecność w szpitalu pozwoliła na objęcie leczeniem pacjentów urologicznych, którzy wcześniej nie mogli być operowani w Nyangao ze względu na brak specjalistów-urologów w kadrze placówki.

Polska Misja Medyczna wraz z lokalnym personelem szpitala organizuje również wyjazdy zespołu medycznego do okolicznych wiosek, gdyż ich mieszkańcy często nie mają możliwości i funduszy, żeby dotrzeć na konsultacje do szpitala. Podczas wyjazdów zespół medyczny mierzy, waży i szczepi dzieci, a w razie zauważenia niepokojących objawów, kieruje je do szpitala. Położna i lekarz badają kobiety w ciąży, podczas gdy pracownik socjalny zajmuje się edukacją zdrowotną mieszkańców. Przekazuje im wiedzę, jak należy dbać o higienę, jak powinna wyglądać dieta odpowiednia dla kobiet w ciąży i dzieci, a także przedstawia wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym.

W wyniku realizacji powyższych działań udało się zmniejszyć śmiertelność okołoporodową matek i noworodków w szpitalu o 30%.  W porównaniu do średniej krajowej 16 przypadków śmiertelnych na 1000 porodów, w szpitalu odnotowuje się teraz 11 takich przypadków. Władze szpitala wspólnie z Polską Misją Medyczną dążą do tego, aby w najbliższych latach wskaźnik ten nie przekraczał 8.

 

 

Materiały

Opieka nad matkami i kobietami w ciąży w Tanzanii
Szpital
Oddział noworodkowy
Wyjazd ekipy medycznej do wioski Mahiwa
Praca polskich lekarzy w szpitalu

Wideo

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}