Polska pomoc dla budowania struktur ochotniczego ratownictwa górskiego w Gruzji
09.12.2020
W wysokogórskich rejonach Gruzji, takich jak Svanetia i Kazbegi, przed czasami pandemii, z roku na rok przybywało turystów. Bardzo często nie posiadając odpowiedniego przygotowania, a nawet sprzętu, podejmują oni próby wejścia na cztero- i pięciotysięczniki - Szchara, Uszba, Tetnuld czy Kazbek, ryzykując tym samym utratę zdrowia lub życia.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa turystów w górach oraz wsparcia lokalnych służb ratowniczych związanych z gruzińskim numerem alarmowym 112 od blisko pięciu lat Fundacja ICAD we współpracy z organizacją Mountain Rescusers in Georgia oraz Specialized Services Department Geopl.eu realizuje projekty wpierające tworzenie struktur ochotniczego ratownictwa górskiego w Gruzji. Działania realizowane były przy współpracy z ekspertami z TOPR, GOPR Podhale oraz GOPR Beskidy.
Podjęte aktywności to profesjonalne przeszkolenie i wyposażenie ratowników górskich w sprzęt oraz zbudowanie kompleksowo przysposobionej kadry instruktorskiej, która gotowa jest skutecznie przekazywać wiedzę oraz szkolić przyszłych ratowników. Dzięki wdrożeniu powyższego planu beneficjenci projektu efektywnie realizują zadania ratownika górskiego. Tym samym wspierają lokalne jednostki ratownicze 112 oraz administracje regionu. Przez pięć lat przeszkolonych zostało niemal 90 osób. Szkolenia trwały 3440 godzin. Całość odbywała się przy udziale asystentów ds. szkoleń z gruzińskiej organizacji Mountain Rescue in Georgia. W ramach projektu zakupiono ponad 600 sztuk sprzętu ratowniczego, który został podzielony na zestawy osobiste, grupowe oraz zespołowe. Sprzęt wykorzystywany jest podczas akcji ratunkowych przeprowadzanych przez przeszkolonych ochotników.
Beneficjentami szkoleń są mieszkańcy regionów Svaneti oraz Kazbegi. Większość z nich posiada doświadczenie w pracy przewodnika górskiego. Część uczestników stanowią ratownicy pracujący przy wyciągach narciarskich lub członkowie służby ratowniczej 112. Szkolenia realizowane były w malowniczych i wysokogórskich regionach Svaneti i Kazbegi w których każdego roku przybywa turystów. Liczne szlaki górskie w obydwu regionach, resorty narciarskie Gudauri czy Tetnuldi, lodowiec Chaaladi - to miejsca gdzie często zdarzają się wypadki przy których niezbędna jest pomoc ratowników górskich.
Wszystkie osoby które ukończyły szkolenie w ramach projektu „Wsparcie administracji w tworzeniu struktur ratownictwa górskiego w Gruzji - region Svanetia i rejon masywu Kazbegi” są członkami organizacji Mountain Rescue in Georgia, to dzięki ich zaangażowaniu możliwa była tak skuteczna realizacja projektu. Mountain Rescue in Georgia to nie tylko uczestnicy szkoleń ale również fundamentalny partner, wspierający realizację działań projektowych na każdym etapie. Uczestnicy szkoleń w obydwu regionach wykazują dużą inicjatywę trenując i doszkalając się we własnym zakresie, poprawiając swoje umiejętności oraz angażując się w rozwój swojej organizacji. To właśnie takie osoby, związane ze swoim regionem oraz czujące powołanie do niesienia pomocy, są najlepszymi kandydatami na ratowników.
Trzeba mieć nadzieję, że po pandemii Covid-19 przeszkoleni w tym projekcie ratownicy będą jeszcze lepiej ratowali turystów, gdy zajdzie taka potrzeba.
Posłuchaj reportażu o ratownictwie górskim w Gruzji, Program III Polskiego Radia.