Polska pomoc dla Syrii
01.07.2020
Konferencję dotyczącą wsparcia dla Syrii zorganizowały wspólnie, już po raz czwarty, UE i ONZ. W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną spowodowaną COVID-19 wydarzenie odbyło się w formule wideokonferencji.
Polska od samego początku kryzysu trwającego w Syrii jest obecna w regionie Bliskiego Wschodu, zapewniając niezbędną pomoc humanitarną dla ludności cywilnej. Od 2012 roku jesteśmy zaangażowani w dwustronną i wielostronną pomoc humanitarną dla Syrii i krajów sąsiednich – stwierdził podczas dzisiejszej konferencji „Supporting the future of Syria and the region” podsekretarz stanu Paweł Jabłoński.
Od 2017 roku Polska przekazała na rzecz pomocy humanitarnej dla Bliskiego Wschodu blisko 30,8 mln euro. Polska dąży do dalszego wspierania regionu – uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych, a także społeczności przyjmujących w krajach sąsiednich. Zdajemy sobie sprawę z negatywnych konsekwencji konfliktu syryjskiego dla krajów sąsiadujących z Syrią i ponawiamy nasze zaangażowanie w zapewnianie im wsparcia – zaznaczył wiceminister Paweł Jabłoński.
Konferencja zgromadziła wszystkie podmioty i organizacje aktywne w obszarze wsparcia dla Syrii i stała się okazją do wypracowania skutecznej reakcji na kryzys humanitarny w regionie, zapewnienia pomocy dla wysiłków ONZ na rzecz kompleksowego politycznego rozwiązania konfliktu syryjskiego oraz zmobilizowania niezbędnego wsparcia finansowego dla Syrii i krajów sąsiednich przyjmujących największą liczbę syryjskich uchodźców.
Od początku wojny w Syrii Polska angażuje się w pomoc poszkodowanym. Konflikt ten pozbawił domów i przyszłości miliony dorosłych i dzieci. Według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców od 2011 roku z Syrii uciekło ponad 5,6 mln ludzi, ponad 6,6 mln pozostaje wewnętrznie przesiedlonych, a ponad 13 mln potrzebuje pomocy humanitarnej. Dziesięć lat po rozpoczęciu konfliktu sytuacja w Syrii i w regionie wciąż pozostaje krytyczna, co potęgowane jest jeszcze przez pandemię wywołaną wirusem COVID-19.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Tymon Markowski / MSZ