W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska pomoc dla uchodźców z Ukrainy – spotkanie dla korpusu dyplomatycznego w Polsce

08.11.2022

W poniedziałek, 7 listopada 2022 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaprezentowano raport podsumowujący pomoc, jakiej polskie państwo udzieliło od 24 lutego 2022 roku ukraińskim uchodźcom uciekającym przed wojną.

Duża sala z flagami Polski i Unii Europejskiej. Długie, ustawione równolegle dwa stoły wraz z ludźmi w słuchawkach na uszach.

Współgospodarzami spotkania byli Sekretarz stanu w MSWiA, Pełnomocnik Rządu do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker oraz Podsekretarz stanu w MSZ Paweł Jabłoński, a także Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Warszawie. 

Podczas spotkania wiceminister Paweł Szefernaker przedstawił szczegółowe informacje na temat skali wsparcia udzielonego przez Polskę obywatelom Ukrainy. Wiceszef MSWiA podkreślił, że mobilizacja w zakresie pomocy Ukraińcom ze strony organów administracji publicznej, w tym samorządów, służb, organizacji pozarządowych oraz tysięcy wolontariuszy w całym kraju, zasługuje na szczególne uznanie.

Wiceminister Paweł Jabłoński poinformował o pomocy humanitarnej udzielanej przez Polskę stronie ukraińskiej, a także o najważniejszych aspektach aktywności dyplomatycznej naszego kraju w tym zakresie.

Od początku inwazji rosyjskiej Polska zaangażowana jest w pomoc humanitarną na rzecz Ukrainy. Nasz kraj udostępnia także bazę logistyczną dla międzynarodowego wsparcia. Ponadto Polska konsekwentnie opowiada się za zdecydowanymi i dotkliwymi pakietami sankcji wobec Rosji, podkreślając, że atak na Ukrainę stanowi największe zagrożenie dla stabilności kontynentu europejskiego od czasu II wojny światowej. Inwazja rosyjska jest również sprzeczna z podstawowymi zasadami prawa i porządku międzynarodowego.

Jednocześnie w ramach udziału w różnych międzynarodowych gremiach, polscy przedstawiciele wskazują potrzebę zwiększania pomocy humanitarnej skierowanej do strony ukraińskiej. Podkreślają także konieczność pogłębionej refleksji na temat odbudowy Ukrainy po wojnie i pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich osób odpowiedzialnych za wojnę.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}