Polska pomoc rozwojowa
Pomoc rozwojowa jest ważnym instrumentem służącym realizacji założeń polskiej polityki zagranicznej. Poprzez działania pomocowe Polska buduje silniejsze, wzajemnie korzystne relacje polityczne, gospodarcze i społeczne z krajami partnerskimi Polskiej pomocy.
Prowadzonym działaniom przyświeca idea wzmocnienia potencjału politycznego, gospodarczego i społecznego państw rozwijających się. Wspieramy budowanie zdolności instytucjonalnych i wzmacnianie kapitału ludzkiego, tak aby społeczeństwa znajdowały własne rozwiązania swoich problemów i w jak największym stopniu brały odpowiedzialność za swoją przyszłość, rozwój i dobrobyt.
Specyfikę polskiego podejścia do zagadnień rozwojowych charakteryzuje przekonanie, wyniesione m.in. z okresu transformacji społeczno-gospodarczej, że niemożliwy jest rozwój i budowa zamożnego społeczeństwa bez stabilnego życia publicznego. Dlatego też polska pomoc rozwojowa skupia się przede wszystkim na działaniach niosących wsparcie w zapewnieniu dobrego rządzenia oraz demokracji i praw człowieka, a także transformacji systemowej.
W działaniach wspierających transformację systemową w krajach partnerskich coraz większą aktywność przejawiają polskie organy administracji publicznej. Ministerstwa i urzędy, a także jednostki samorządu terytorialnego, dysponują ekspertami o odpowiednim przygotowaniu merytorycznym i bogatym doświadczeniu. Dzięki temu udaje się nam efektywnie wspierać kadry m.in. państw Partnerstwa Wschodniego w skutecznych reformach społeczno-gospodarczych. Nie do przecenienia jest również zaangażowanie polskiego sektora pozarządowego. Bliskość geograficzna i kulturowa oraz doświadczenie zmian ustrojowych powodują, że jesteśmy atrakcyjnym partnerem dla naszych wschodnich sąsiadów.