W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska pomoc rozwojowa 2022

16.05.2022

Minister Spraw Zagranicznych, działając na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 305 z późn. zm.), ogłasza otwarty konkurs ofert pod nazwą „Polska pomoc rozwojowa 2022”.

Czerwona buźka na białym tle z napisem szarym polska pomoc

1. Rodzaj zadania publicznego –  Polska pomoc rozwojowa

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych ofert z propozycjami zadań publicznych (projektów), obejmujących realizację działań rozwojowych zgodnie z założeniami Planu współpracy rozwojowej w roku 2022. Mając na względzie sytuację międzynarodową zakres geograficzny konkursu nie obejmuje dwóch priorytetowych krajów polskiej pomocy – Białorusi i Ukrainy.

Konkurs obejmuje kraje priorytetowe polskiej pomocy takie, jak Gruzja, Mołdawia, Liban, Palestyna, Kenia, Senegal i Tanzania oraz inne, niepriorytetowe kraje rozwijające się Afryki, jednak z wyłączeniem części krajów lub terytoriów w Afryce ze względów bezpieczeństwa.

2.     Wyłączenia terytorialne – kraje Afryki

MSZ podjęło decyzję o wykluczeniu możliwości realizacji projektów na części terytorium niektórych krajów, wymienionych w założeniach konkursu, kierując się przede wszystkim względami bezpieczeństwa z uwagi m.in. na trwające konflikty zbrojne, zagrożenie terrorystyczne i związane z tym operacje sił zbrojnych, ryzyko porwań, starć i zamieszek.

Benin: a) Park Narodowy i przyległe strefy łowieckie na pograniczu z Nigrem i Burkiną Faso; b) strefa przygraniczna z Nigerią, północ od miasta Parakou.

Demokratyczna Republika Konga: prowincje: Kiwu Północe i Ituri we wschodniej części kraju.

Dżibuti: pas 25 km od granicy z Erytreą.

Erytrea: cały kraj.

Etiopia: a) całe regiony: Benishangul-Gumuz, Gambela, Tigraj, b) region Somali, z wyłączeniem miasta Jijiga i jego najbliższych okolic, c) w regionie Afar: pas 100 km od granicy regionu Tigraj, d) w regionie Amhara: strefy North Wollo, Wag Hemra, pas 100 km od granicy regionu Tigraj (tzn. nie obejmującego miasta Gonder), e) w regionie Oromia: strefy Borena, East Wellega, Guji, Horo Guduru Wellega, Kelam Wellega, West Wellega, f) tereny przygraniczne w całym kraju, tj. 50 km od granicy w głąb kraju.

Kamerun: a) region Extreme-Nord; b) region Nord; c) wszystkie departamenty wzdłuż granicy z Republiką Środkowoafrykańską; d) wszystkie departamenty wzdłuż granicy z Nigerią; e) departamenty Vina i Djerem w regionie Adamawa; f) departamenty w regionach Nord-Ouest i Sud-Ouest, które nie przylegają do granicy z Nigerią.

Kenia: a) hrabstwa Wajir, Garissa, Mandera, Marsabit (pogranicze Kenii z Somalią i Etiopią), b) hrabstwo Lamu (bez wysp archipelagu Lamu).

Mozambik: północna prowincja Mozambiku Cabo Delgado, granicząca z Tanzanią, gdzie ugrupowania ekstremistyczne prowadzą od 2017 r. ataki wymierzone w ludność cywilną.

Nigeria: a) Północny wschód: Adamawa, Borno, Gombe, Yobe, b) Południe (South South): Akwa Ibom i Cross River (obszary rzeczne, wybrzeże); Bayelsa, Delta i Rivers (poza dużymi miastami, w szczególności obszary rzeczne i wybrzeże).

Republika Środkowej Afryki: cały kraj, z wyłączeniem stolicy Bangi i okolic.

Somalia: cały kraj.

Sudan: a) regiony Darfuru północnego, środkowego i południowego oraz Kordofanu. b) tereny w bezpośrednim sąsiedztwie z Etiopią.

Sudan Południowy: cały kraj poza stolicą Dżubą.

Tanzania: region Mtwara – pas do 20 km od granicy Tanzanii z Mozambikiem – niestabilna sytuacja w mozambijskiej prowincji Cabo Delgado.

3.     Wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację zadania publicznego

Budżet konkursu wynosi 19 000 000,00 PLN (słownie: dziewiętnaście milionów złotych).

4.      Zasady przyznawania dotacji

O przyznanie dotacji mogą ubiegać się podmioty, o których mowa w art. 127 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, spełniające wymogi określone w Regulaminie konkursu, tj. organizacje pozarządowe, zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057, z późn. zm.) oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 tej ustawy. Katalog podmiotów określa szczegółowo Regulamin konkursu w pkt 3.

5.     Terminy i warunki realizacji zadania publicznego

Realizacja zadania może rozpocząć się nie wcześniej, niż od dnia 1 stycznia 2022 r. i zakończyć nie później niż do dnia 31 grudnia 2022 r.

W przypadku II i III modułu ofert modułowych zadania można rozpocząć nie wcześniej niż odpowiednio dnia 1 stycznia 2023 r. i 1 stycznia 2024 r. i należy je zakończyć nie później niż odpowiednio do 31 grudnia 2023 r. i 31 grudnia 2024 r.

Warunki realizacji zadań publicznych określa Regulamin konkursu.

6.      Informacje dotyczące rezultatów realizacji zadania publicznego

Oferenci zobowiązani są do wskazania w ofercie zakładanych rezultatów zadania publicznego, planowanego poziomu ich osiągnięcia oraz sposobu monitorowania tych rezultatów.

7.      Termin i sposób składania ofert

Ofertę należy złożyć w wersji elektronicznej, w terminie do dnia 7 czerwca 2022 r., do godziny 15:00, w  sposób opisany w Regulaminie konkursu. Oferty, które wpłyną po terminie, nie będą rozpatrywane, ani nie będą podlegały opiniowaniu.

8.     Tryb i kryteria stosowane przy dokonywaniu wyboru oraz termin dokonania wyboru ofert

Tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert określa Regulamin konkursu.

Informacja na temat podmiotów, które zostały zakwalifikowane do udzielenia dotacji w konkursie, zostanie opublikowana w terminie do dnia 11 sierpnia 2022 r. w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz na stronach internetowych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/ i na stronie https://www.gov.pl/web/polskapomoc.

9.      Zrealizowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w roku bieżącym i w roku poprzednim zadania publiczne tego samego rodzaju i koszty z nimi związane

W roku bieżącym Ministerstwo Spraw Zagranicznych finansuje zadanie publiczne z zakresu pomocy rozwojowej – „Polska pomoc rozwojowa 2021” – moduł II na rok 2022, na którego realizację przeznaczono kwotę 19 431 086,93 PLN (słownie: dziewiętnaście milionów czterysta trzydzieści jeden tysięcy osiemdziesiąt sześć złotych 93/100).

W roku poprzednim Ministerstwo Spraw Zagranicznych sfinansowało zadanie publiczne z zakresu pomocy rozwojowej – „Polska pomoc rozwojowa 2021”na którego realizację przeznaczono kwotę  24 835 741,63 PLN (słownie: dwadzieścia cztery miliony osiemset trzydzieści pięć tysięcy siedemset czterdzieści jeden złotych 63/100).

10.   Istotne informacje o konkursie

Szczegółowy zakres konkursu, sposób przygotowania oferty, warunki, jakie musi spełnić podmiot przystępujący do konkursu oraz sposób udostępnienia wzoru oferty i niezbędnych załączników określa Regulamin konkursu (wraz z załącznikami: wzorem umowy dotacji i wytycznymi dla oferentów), zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

www.gov.pl/dyplomacja i https://www.gov.pl/web/polskapomoc

oraz (po zalogowaniu) także w aplikacji eGranty na stronie https://egranty.msz.gov.pl/.

Pytania, dotyczące konkursu należy przesyłać w czasie trwania naboru ofert na adres konkursy.polskapomoc@msz.gov.pl, z podaniem w tytule korespondencji nazwy konkursu oraz nazwy organizacji zadającej pytanie.

Materiały

Regulamin konkursu Polska pomoc rozwojowa 2022
Regulamin​_Konkursu​_PPR​_2022.pdf 1.08MB
Wytyczne dla oferentów
Wytyczne​_dla​_oferentów​_-​_zał​_1​_do​_Regulaminu​_Konkursu​_PPR​_2022.pdf 0.59MB
Wzór umowy dotacji
Wzór​_umowy​_-​_PPR​_2022​_0516.docx 0.05MB
Wzór umowy dotacji dla oferty wspólnej
Wzór​_umowy​_-​_PPR​_2022​_wspólna​_0516.docx 0.05MB
{"register":{"columns":[]}}