W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska pomoc w Libanie - film

27.07.2022

Liban to priorytetowy kraj Polskiej pomocy. Zgodnie z Wieloletnim Programem Współpracy Rozwojowej 2021-2030 Solidarność dla rozwoju Polska stale wspiera na miejscu społeczność lokalną, uchodźców syryjskich oraz libańskie instytucje państwowe. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, przygotowanego przez Ambasadę RP w Bejrucie, dokumentującego rezultaty działań projektowych, realizowanych w 2021 roku.

Panorama miasta.

Zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego działania Polskiej pomocy zrealizowane w 2021 roku w Libanie.

Działania te skupiały się wokół pomocy tym, którzy ucierpieli w wyniku eksplozji bejruckiego portu w 2020 roku, osobom narażonym na wykluczenie w związku z utratą źródła finansowania w czasie pandemii, syryjskim uchodźcom żyjącym w nieformalnych obozowiskach namiotowych, poprawy jakości i warunków kształcenia na wszystkich poziomach, ułatwiania dostępu do opieki medycznej, zapewniania wsparcia dzieciom i dorosłym z niepełnosprawnościami, ochrony środowiska oraz ochrony przeciwpożarowej w zagrożonych regionach kraju.

Na północy Libanu, we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, zamontowano kilkadziesiąt lamp solarnych w gminach Kobayat i Andaket. Działanie przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców, szczególnie nocą oraz w okresach przerw w dostawach energii elektrycznej zapewnianej przez państwo. Analogiczne działanie zostało zrealizowane na południu kraju, w obszarze działalności Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którego żołnierze byli zaangażowani w nadzór nad projektem. 

Na dachu budynku spółdzielczej kooperatywy rolniczej w Kobayat zainstalowano panele solarne. Projekt był odpowiedzią na potrzebę zapewnienia spółdzielni alternatywnego źródła czystej energii odnawialnej. Obecnie w Libanie występują przerwy w dostawach prądu, co zmusza mieszkańców do korzystania z niezwykle drogich usług prywatnych dostawców energii. Instalacja paneli solarnych przyczyniła się do optymalizacji wydajności i zmniejszenia kosztów operacyjnych zakładu. Projekt stanowi przykład pilotażowego działania, zachęcającego inne spółdzielnie produkcyjne w regionie do przejścia na przyjazną dla środowiska energię odnawialną.

Szkoła Antonine Social Orientation School w Mrouj zyskała bezpieczny plac zabaw oraz wyposażenie sali sportowej. Celem projektu było stworzenie miejsca przyjaznego dzieciom i poprawa jakości ich życia oraz edukacji bez względu na narodowość, płeć, religię i pochodzenie etniczne. Dzięki stworzeniu miejsca do zabawy oraz ożywieniu ducha sportowego, dzieci zaczęły aktywniej spędzać czas, poznawać się i integrować.

Ze względu na pogłębiający się kryzys gospodarczy w Libanie, szkoły publiczne borykają się z problemem niedostatecznego finansowania ze strony instytucji centralnych. Realizacja projektu, polegającego na wyposażeniu sali informatycznej w szkole publicznej w Yaroun, umożliwiła nauczycielom placówki podniesienie poziomu nauczania, a uczniom zdobycie nowych umiejętności informatycznych. Pozwoliła również na rozwój świadomego i krytycznego poznawania świata przez dzieci, szczególnie w aspekcie wyszukiwania rzetelnych informacji z internetu.

Na południu Libanu w Alma As Shab wykonano renowację dachu oraz remont elewacji budynku szkoły św. Rodziny. Działanie wpłynęło pozytywnie na poprawę warunków nauki dzieci oraz pracy nauczycieli zatrudnionych w placówce. Projekt był realizowany we współpracy z żołnierzami CIMIC PKW UNIFIL.

Dorosłym ze spektrum autyzmu zapewniono szkolenia zawodowe. Projekt realizowany we współpracy z Lebanese Autism Society, miał na celu zapewnienie dorosłym ze spektrum autyzmu możliwości podjęcia pracy oraz rozwinięcie wiedzy i umiejętności. Uczestnicy poznali tajniki drukowania i tłoczenia wzorów i napisów na koszulkach i kubkach oraz obsługi maszyny do szycia, z elementami umieszczania ornamentów na koszulkach lub torbach.

Ambasada RP w Bejrucie, dzięki wsparciu Polskiej pomocy, dokonała kolejnej wpłaty finansowej na projekt UN-HABITAT w Libanie, którego celem jest poprawa warunków bytowych ludności zamieszkującej bejrucką dzielnicę Burdż Hammoud. Dotychczas w ramach działania zmodernizowano lokalne sieci wodociągowe, kanalizacyjne i elektryczne (przy użyciu rozwiązań wykorzystujących energię odnawialną) zainstalowano panele solarne, które zasilają w energię lampy oświetlające publiczne drogi. Usprawniono infrastrukturę przeciwpożarową dzielnicy zaopatrując lokalną jednostkę straży pożarnej w niewielki wóz strażacki przeznaczony do prowadzenia interwencji w gęstej zabudowie miejskiej, a także przeszkolono mieszkańców w zakresie sprawnego reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Dzięki działaniom finansowanym ze środków Polskiej pomocy w Trypolisie wzmocniono zdolności reagowania na sytuacje kryzysowe jednostki straży pożarnej Al Fayhaa. Strażacy otrzymali nowy, specjalistyczny sprzęt gaśniczy. Kupiono 40 szt. rękawic ognioodpornych, 5 zestawów gaśniczych AFT 10/02 oraz przenośny, wysokociśnieniowy kompresor powietrza do napełniania butli tlenem.

60 kobiet i młodych ludzi z Libanu, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej, mogło wziąć udział w darmowych szkoleniach zawodowych i artystycznych. Projekt pomógł beneficjentom w rozpoczęciu sprzedaży własnoręcznie wykonywanych wyrobów rzemieślniczych i produktów artystycznych. Dzięki szkoleniu bezrobotni wcześniej uczestnicy znaleźli źródło utrzymania. Poprawił się ekonomiczny, psychologiczny i społeczny status potrzebujących.

 

 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}