Polska pomoc w walce z pandemią w obozie dla uchodźców w Zaatari.
12.10.2020
Tegoroczny projekt humanitarny Ambasady RP w Ammanie ma na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych w obozie-mieście Zaatari.
Zaatari to obóz dla uchodźców położony w Jordanii 12 km od granicy z Syrią. Ze wszystkich stron jest otoczony pustynią, a przy każdym wejściu znajdują się wojskowe punkty kontrolne. Przez 8 lat istnienia, od 2012 r. obóz przekształcił się w osadę. Są tam sklepy, przychodnie, szpitale, szkoły. Wszystko działa dzięki wsparciu wielu organizacji międzynarodowych i pojedynczych krajów. Obóz w Zaatari stał się z czasem platformą nowoczesnej pomocy humanitarnej. Postawiono na działania, które pozwalają na samodzielność tych, których los zmusił do migracji. Mieszkańcy obozu posługują się bonami i kartami bankomatowymi. Zainstalowano także bankomaty ulepszone o rejestrację i identyfikację uchodźców przy użyciu izometrycznej technologii rozpoznawania tęczówki. Działa ONZ i jego Agendy. Żywność zapewnia Światowy Program Żywnościowy (World Food Programme - WFP), który 8 października 2020 r. otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Wśród donatorów znajduje się Polska pomoc i polskie organizacje pozarządowe, do których należą Polska Misja Medyczna i Caritas Polska. Swoje działania humanitarne prowadzi również Ambasada RP w Ammanie.
Zaatari wprawdzie funkcjonuje jak prawdziwa osada, to jednak nie ominął go problem epidemii koronawirusa. Tegoroczny projekt humanitarny realizowany w ramach Polskiej pomocy ma na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Podmiotem działań są głównie osoby starsze oraz te rodziny, w których są bardzo młode kobiety w ciąży, poniżej 18 roku życia.
Partnerem działań polskiej placówki jest jordańska organizacja pozarządowa, Jordan Health Aid Society – JHAS.
Realizacja projektu rozpoczęła się od wyselekcjonowania grupy osób, którym oferowana przez Polskę pomoc jest najbardziej potrzebna. W oparciu o bazę danych prowadzoną przez UNHCR oraz Ministerstwo Zdrowia Jordanii wskazano grupę tysiąca osób, które nie uzyskały jej wcześniej za pośrednictwem innych organizacji. Z Polskiej pomocy otrzymały one pakiety higieniczne, m.in. maski ochronne, rękawiczki lateksowe, mydło, płyn dezynfekujący, chusteczki dezynfekujące oraz płyn do prania. Każdy pakiet zawierał również materiały edukacyjne z instruktażem wykorzystania zawartości paczki. Szacuje się, że każda paczka będzie miała również około 5000-10000 pośrednich odbiorców, tj. rodziny tych, do których paczki dotarły.