Polska wspiera Filipiny w walce z COVID-19
26.11.2021
W piątek, 26 listopada, Polska przekazała Filipinom blisko 550 000 dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Polska wspiera kraje, które potrzebują pomocy w trudnym czasie pandemii.
Darowizna szczepionek to także wyraz solidarności Polski z narodem filipińskim, z którym pomimo wielkiej odległości geograficznej, łączą nas wspólne wartości kulturowe i religijne oparte na chrześcijaństwie – powiedział wiceminister Paweł Jabłoński podczas uroczystości przekazania szczepionek. Wydarzenie odbyło się przed siedzibą ambasady Filipin, z udziałem ambasador Republiki Filipin Leah M. Basinang-Ruiz.
Polskę i Filipiny łączą długoletnie i przyjazne relacje dwustronne. Filipiny to ważny i perspektywiczny partner Polski w Azji Południowo-Wschodniej, z którym Polska prowadzi regularny dialog polityczny i rozwija współpracę gospodarczą i wojskową, także pomimo trwającej pandemii COVID-19. Wzrastające znaczenie tego państwa w polskiej polityce zagranicznej doprowadziło w 2018 r. do reaktywacji polskiej ambasady w Manili.
Jeszcze niedawno – we wrześniu tego roku – Filipiny borykały się z największą od początku pandemii falą zachorowań na COVID-19. Dziś sytuacja jest opanowana, ale kluczem do skutecznej walki z pandemią są szczepienia. Dzięki międzynarodowym donacjom program szczepień na Filipinach w ostatnich tygodniach znacznie przyspieszył, jednak potrzeby w tym zakresie wciąż są bardzo duże. Pełną dawką zaszczepionych jest obecnie około 43% dorosłych Filipińczyków. Polska w odpowiedzi na apel władz Filipin zdecydowała o przekazaniu szczepionek. Darowizna ta stanowi wyraz solidarności z potrzebującymi państwami w międzynarodowej walce z COVID-19.
Polska obecnie posiada wystarczającą liczbę szczepionek na pokrycie krajowego zapotrzebowania oraz nadwyżki, którymi może podzielić się z partnerami zagranicznymi w potrzebie. W minionych miesiącach szczepionki przeciwko COVID-19 z Polski trafiły m.in. do Egiptu, Wietnamu, Tajwanu, Kenii, Ukrainy, Australii, Norwegii, Kirgistanu, Uzbekistanu, Serbii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Wietnamu, Bangladeszu i Rwandy. Organizacja przedsięwzięcia, jakim jest przekazanie szczepionek jest możliwa dzięki współpracy z KPRM, Ministerstwem Zdrowia oraz Rządową Agencją Rezerw Strategicznych.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych