W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska wspólnie z unijnymi partnerami tworzy platformę informacyjną o potrzebach rynku pracy na Ukrainie

11.05.2021

Jakich pracowników poszukują obecnie ukraińscy pracodawcy? Dla jakich zawodów warto otwierać kierunki kształcenia? Aby pomóc odpowiedzieć na te pytania, Fundacja Solidarności Międzynarodowej (FSM), w ramach programu unijnego EU4Skills współfinansowanego ze środków Polskiej pomocy, przygotowała narzędzie monitoringu rynku pracy na Ukrainie.

EU4Skills - Better Skills for Modern Ukraine

Program EU4Skills wspiera proces reformy szkolnictwa zawodowego na Ukrainie. Dostosowywanie oferty edukacyjnej szkół zawodowych do potrzeb rynku pracy jest jednym z jego zadań. Jest to również jedno z głównych wyzwań reformy e, która będzie miała wpływ na życie dziesiątek tysięcy przyszłych absolwentów szkół zawodowych. Zbadanie potrzeb pracodawców może znacząco poprawić planowanie w całym systemie kształcenia zawodowego i wpłynąć na wybór przez uczniów odpowiedniego kierunku kształcenia. Pomoże również szkołom w przygotowywaniu oferty nie tylko atrakcyjnej, ale przede wszystkim pozwalającej znaleźć zatrudnienie ich przyszłym absolwentom. Wyniki badań mogą być także cennym źródłem wiedzy dla decydentów na szczeblu regionalnym i krajowym.

 

Od września do listopada 2020 r. FSM przebadała blisko 6000 przedsiębiorstw wszystkich rodzajów działalności gospodarczej z siedmiu regionów pilotażowo objętych programem - winnickiego, połtawskiego, zaporoskiego, rówieńskiego, lwowskiego, mikołajowskiego i czerniowieckiego. Co ważne, spośród dużych przedsiębiorstw w badaniu wzięło udział aż 95% z nich. Badaniu zostały poddane również reprezentatywne liczby firm średnich i małych oraz mikroprzedsiębiorstw.

 

W efekcie powstała interaktywna platforma informacyjną, która pozwala sprawdzić, na jakie zawody jest obecnie zapotrzebowanie. Platforma przedstawia szczegółowe wyniki badania ukraińskich przedsiębiorstw. Multimedialna oraz interaktywna baza umożliwia prześledzenie wyników z wykorzystaniem wielu zmiennych, między innymi wielkości zatrudnienia w podziale na sektory, regiony czy określone zawody.
W raporcie została uwzględniona również informacja o przewidywanej liczbie nowych miejsc pracy na podstawie tych samych kryteriów, a także to, jakich kwalifikacji wymagają pracodawcy w poszczególnych regionach Ukrainy.

 

Interaktywna platforma z wynikami badań dostępna jest na Portalu Krajowych Służb Zatrudnienia, dzięki czemu dostęp do niej ma każdy poszukujący pracy użytkownik internetu. Osoby szukające pracy mogą sprawdzić, w którym regionie potrzebni są pracownicy o posiadanych przez nich umiejętnościach, czy podjąć decyzję o przebranżowieniu się korzystając z dostępnych na rynku szkoleń oraz programów aktywizacji. Platforma będzie aktualizowana wraz z pojawianiem się nowych danych z corocznych badań potrzeb pracodawców.

organizacje wspierajace

EU4Skills to program wspierający kształcenie zawodowe na Ukrainie. Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i jej państw członkowskich – Niemiec, Finlandii, Polski i Estonii. Łączna kwota dofinansowania programu to 58 mln euro. Celem programu jest także zwiększenie skuteczności wprowadzanych reform, poprawa jakości i uatrakcyjnienie edukacji zawodowej, jak i jej dostosowanie do potrzeb rynku pracy, szkolenie kadry zarządzającej i nauczycieli szkolnictwa zawodowego oraz modernizacja wybranych ośrodków kształcenia zawodowego w siedmiu obwodach pilotażowych. Czas trwania projektu: lata 2019-2023.

Program na Ukrainie realizowany jest przez Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) oraz instytucje z krajów współfinansujących EU4Skills.

organizacje wdrażające

 

{"register":{"columns":[]}}