Polska wspólnie z unijnymi partnerami tworzy platformę informacyjną o potrzebach rynku pracy na Ukrainie
11.05.2021
Jakich pracowników poszukują obecnie ukraińscy pracodawcy? Dla jakich zawodów warto otwierać kierunki kształcenia? Aby pomóc odpowiedzieć na te pytania, Fundacja Solidarności Międzynarodowej (FSM), w ramach programu unijnego EU4Skills współfinansowanego ze środków Polskiej pomocy, przygotowała narzędzie monitoringu rynku pracy na Ukrainie.
Program EU4Skills wspiera proces reformy szkolnictwa zawodowego na Ukrainie. Dostosowywanie oferty edukacyjnej szkół zawodowych do potrzeb rynku pracy jest jednym z jego zadań. Jest to również jedno z głównych wyzwań reformy e, która będzie miała wpływ na życie dziesiątek tysięcy przyszłych absolwentów szkół zawodowych. Zbadanie potrzeb pracodawców może znacząco poprawić planowanie w całym systemie kształcenia zawodowego i wpłynąć na wybór przez uczniów odpowiedniego kierunku kształcenia. Pomoże również szkołom w przygotowywaniu oferty nie tylko atrakcyjnej, ale przede wszystkim pozwalającej znaleźć zatrudnienie ich przyszłym absolwentom. Wyniki badań mogą być także cennym źródłem wiedzy dla decydentów na szczeblu regionalnym i krajowym.
Od września do listopada 2020 r. FSM przebadała blisko 6000 przedsiębiorstw wszystkich rodzajów działalności gospodarczej z siedmiu regionów pilotażowo objętych programem - winnickiego, połtawskiego, zaporoskiego, rówieńskiego, lwowskiego, mikołajowskiego i czerniowieckiego. Co ważne, spośród dużych przedsiębiorstw w badaniu wzięło udział aż 95% z nich. Badaniu zostały poddane również reprezentatywne liczby firm średnich i małych oraz mikroprzedsiębiorstw.
W efekcie powstała interaktywna platforma informacyjną, która pozwala sprawdzić, na jakie zawody jest obecnie zapotrzebowanie. Platforma przedstawia szczegółowe wyniki badania ukraińskich przedsiębiorstw. Multimedialna oraz interaktywna baza umożliwia prześledzenie wyników z wykorzystaniem wielu zmiennych, między innymi wielkości zatrudnienia w podziale na sektory, regiony czy określone zawody.
W raporcie została uwzględniona również informacja o przewidywanej liczbie nowych miejsc pracy na podstawie tych samych kryteriów, a także to, jakich kwalifikacji wymagają pracodawcy w poszczególnych regionach Ukrainy.
Interaktywna platforma z wynikami badań dostępna jest na Portalu Krajowych Służb Zatrudnienia, dzięki czemu dostęp do niej ma każdy poszukujący pracy użytkownik internetu. Osoby szukające pracy mogą sprawdzić, w którym regionie potrzebni są pracownicy o posiadanych przez nich umiejętnościach, czy podjąć decyzję o przebranżowieniu się korzystając z dostępnych na rynku szkoleń oraz programów aktywizacji. Platforma będzie aktualizowana wraz z pojawianiem się nowych danych z corocznych badań potrzeb pracodawców.
EU4Skills to program wspierający kształcenie zawodowe na Ukrainie. Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i jej państw członkowskich – Niemiec, Finlandii, Polski i Estonii. Łączna kwota dofinansowania programu to 58 mln euro. Celem programu jest także zwiększenie skuteczności wprowadzanych reform, poprawa jakości i uatrakcyjnienie edukacji zawodowej, jak i jej dostosowanie do potrzeb rynku pracy, szkolenie kadry zarządzającej i nauczycieli szkolnictwa zawodowego oraz modernizacja wybranych ośrodków kształcenia zawodowego w siedmiu obwodach pilotażowych. Czas trwania projektu: lata 2019-2023.
Program na Ukrainie realizowany jest przez Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) oraz instytucje z krajów współfinansujących EU4Skills.