Polska zapewnia wsparcie mieszkańcom Ukrainy cierpiącym z powodu złej kondycji psychicznej
24.01.2025
Życie w długotrwałym stresie powoduje, że mieszkańcy Ukrainy borykają się ze złą kondycją psychiczną. Caritas Polska niesie im pomoc poprzez zapewnienie dostępu do opieki psychologicznej.
Jednym ze skutków trwającej od lutego 2022 r. pełnoskalowej wojny w Ukrainie, masowej migracji ludności uciekającej przed działaniami zbrojnymi oraz przymusowych wewnętrznych przesiedleń na obszarach okupowanych przez Federację Rosyjską jest dramatycznie pogarszająca się kondycja psychiczna mieszkańców Ukrainy. Według badań Mental Health Assessment przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organisation, WHO) Ukraińcy żyją w stanie niepokoju, wyczerpania moralnego i zmęczenia. Badanie odnotowało znaczny wzrost reakcji na stres, w tym problemy ze snem, smutek, nadmierną czujność, trudności z koncentracją, wahania nastroju, bóle ciała i apatię, a 26% respondentów wykazało objawy depresji.
W celu polepszenia stanu psychicznego mieszkańców Ukrainy Caritas Polska realizuje w tym kraju dwuletni projekt zatytułowany „Poprawa jakości i dostępu do opieki psychologicznej dla dzieci i ich rodzin w Centrach Pomocy Rodzinie w Charkowie, Odessie, Żytomierzu i Winnicy w Ukrainie”. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z funduszy Polskiej pomocy i składa się z dwóch modułów – pierwszy, o wartości ponad 2 200 000 PLN, realizowany był od czerwca do grudnia 2024 r., a drugi, o wartości ponad 2 800 000 PLN, będzie realizowany od stycznia do grudnia 2025 r.
W ramach projektu w 2024 r. utworzono i wyposażono 4 Centra Pomocy Rodzinie w Charkowie, Odessie, Żytomierzu i Winnicy. Co najmniej 2 000 osób może uzyskać w nich kompleksową opiekę psychologiczną dla dorosłych, młodzieży i dzieci w formie porad psychologicznych i diagnostycznych, indywidualnych i grupowych sesji psychoterapii i wsparcia psychospołecznego. Uzupełniając świadczone w trakcie wojny wsparcie kryzysowe i pierwszą pomoc psychologiczną, projekt zwiększa dostęp do specjalistycznej pomocy dla osób, u których podejrzewa się zaburzenia i choroby psychiczne poprzez kierowanie do specjalistów oraz opłacanie kosztów transportu i leków. Centra zapewniają też pomoc logopedów, a dla rodziców i opiekunów są prowadzone warsztaty podnoszące umiejętności wychowawcze oraz tworzone grupy wsparcia. Projekt przewiduje także prowadzenie szkoleń specjalistycznych, m.in. z zakresu interwencji kryzysowej i psychopatologii, oraz wsparcie superwizyjne dla pracowników centrów. Dodatkowo w 2024 r. rodziny w najtrudniejszej sytuacji, w tym wewnętrznie przesiedlone, otrzymały wsparcie finansowe.
Więcej o projekcie w podcaście Polskiej pomocy: https://polish-aid.simplecast.com/episodes/wojna-w-ukrainie-niszczy-ciala-i-dusze