Pomoc humanitarna w 2022 r.
W 2022 roku rosyjska agresja wobec Ukrainy wywołała bezprecedensowy kryzys humanitarny i największy kryzys uchodźczy od zakończenia II wojny światowej. Największa liczba uchodźców ukraińskich trafiła do Polski i składa się w większości z kobiet, dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Polska stała się także wrotami wielowymiarowej pomocy międzynarodowej dla Ukrainy, państwem w którym działają węzły logistyczne do przekazywania z całego świata pomocy humanitarnej oraz sprzętu energetycznego. Polska stanowi także centrum ewakuacji medycznej.
W 2022 r. Polska sfinansowała również projekty humanitarne realizowane przez organizacje pozarządowe w obszarach żywności, zdrowia, schronienia, WASH (wody, urządzeń sanitarnych i higieny), edukacji i logistyki. Spowodowane zniszczenia infrastruktury, degradacja środowiska naturalnego oraz utrata potencjału ludzkiego i gospodarczego Ukrainy stanowią istotne zagrożenie dla przyszłości tego kraju. Polska będzie udzielać pomocy humanitarnej Ukrainie oraz realizować projekty humanitarne tak długo jak będzie to konieczne.
Część świadczonej przez Polskę pomocy humanitarnej odbywa się za pośrednictwem wyspecjalizowanych organizacji międzynarodowych, których zasoby, doświadczenie, pozycja i możliwości dotarcia do potrzebujących dają gwarancję najszybszej i najbardziej efektywnej reakcji. Jednym z najważniejszych tego typu partnerów Polski jest Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej UN OCHA (The United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs) oraz Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Dzięki współpracy z tymi agendami – które współpracują z kilkudziesięcioma organizacjami lokalnymi - pomoc może dotrzeć do osób najbardziej potrzebujących, które znalazły się w miejscach niedostępnych i których potrzeby są największe.
Nie zapominamy również o regionach dotkniętych przedłużającymi się kryzysami humanitarnymi. Polska od wielu lat aktywnie wspiera mieszkańców regionu Bliskiego Wschodu, szczególnie uchodźców z Syrii, w której nieprzerwanie od 2012 r. toczy się konflikt zbrojny, mający wpływ na destabilizację sytuacji nie tylko w tym kraju, ale i pogorszenie się warunków życia ludności zamieszkującej kraje sąsiadujące oraz olbrzymią liczbę uchodźców syryjskich, którzy znaleźli schronienie w irackim Kurdystanie, Libanie i Jordanii. Polskie placówki poprzez system małych grantów realizują projekty pomocowe także w Afryce, krajach Partnerstwa Wschodniego i Azji. Polska reaguje także na nagłe kryzysy humanitarne wywołane przez katastrofy naturalne – przykładem może być wysłanie przez Polskę ratowników oraz pomocy do poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji oraz pomocy rzeczowej do Syrii.
W odpowiedzi na potrzeby, a także w ramach kontynuacji priorytetów wyznaczonych przez Polskę podczas jej członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, oraz w ramach wdrażania Krajowego Planu Działania na rzecz realizacji Agendy ONZ dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa, niesiona przez Polskę pomoc humanitarna skupia się przede wszystkim na działaniach związanych z ochroną dzieci w konfliktach zbrojnych, wsparciem dla osób z niepełnosprawnością oraz wsparciem kobiet poszkodowanych w wyniku konfliktów zbrojnych.