W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc psychologiczno-integracyjna dla dzieci w Ukrainie

Rozdawanie prezentów dzieciom

Działania wojenne zostawiają rany nie tylko na ciele, ale i duszy. Jedną z grup szczególnie narażonych na negatywne konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę są dzieci. Wesprzeć je postanowiła Fundacja Świętego Mikołaja, która dzięki finansowaniu otrzymanemu w ramach programu Polskiej pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pomaga najmłodszym w radzeniu sobie z wojenną rzeczywistością. 

Rosyjska napaść na Ukrainę zmusiła ponad 8 milionów osób do opuszczenia kraju, natomiast prawie drugie tyle postanowiło szukać schronienia w zachodniej części Ukrainy. Wyjątkowo źle sytuację tę znoszą najmłodsi, w szczególności podopieczni domów dziecka oraz dzieci z niezamożnych rodzin, którym rosyjskie bombardowania odebrały poczucie bezpieczeństwa i stabilności.

Integracja i pomoc psychologiczna

Wsparcie ukraińskim dzieciom postanowiła zaoferować Fundacja Świętego Mikołaja. Dzięki dotacji otrzymanej z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Fundacja, we współpracy z Maltańską Służbą Pomocy Iwano-Frankiwska, objęła opieką kilkuset uchodźców, w tym podopiecznych domów dziecka oraz dzieci z ubogich rodzin, których sytuacja materialna uległa ostatnio znacznemu pogorszeniu.

W ramach realizowanego projektu Fundacja Świętego Mikołaja szczególną uwagę poświęciła integracji wewnętrznie przesiedlonych dzieci z ich rówieśnikami z położonego w zachodniej Ukrainie Iwano-Frankiwska. W tym celu zorganizowała dla nich szereg regularnych warsztatów artystycznych i zawodowych, a także wspólne obozy integracyjne w górach. Drugim, równie ważnym komponentem projektu, było zapewnienie dzieciom pomocy psychologicznej. Z grupowych sesji psychologicznych, w trakcie których dzieci w wieku 5-17 lat uczyły się radzić sobie z trudnymi emocjami, skorzystało prawie 200 osób. Ci, którzy wymagali większego wsparcia, mogli liczyć na udział w serii indywidualnych sesji.  

Nie bez znaczenia było także zapewnienie wsparcia materialnego. Dzieci uczestniczące w projekcie otrzymały wyprawki szkolne oraz świąteczne prezenty, które – choć na chwilę – pozwoliły im zapomnieć o trudnej sytuacji, w której się znajdują.

Świetlica Świętego Mikołaja

Zwieńczeniem trwającego zaledwie kilka miesięcy projektu było otwarcie w Iwano-Frankiwsku Świetlicy Świętego Mikołaja. Data wydarzenia – 19 grudnia – nie była przypadkowa: wtedy to w kalendarzu juliańskim przypada wspomnienie św. Mikołaja. W uroczystości, oprócz rodzin uchodźczych, wzięli udział także przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz Fundacji Świętego Mikołaja. Świetlica, w której kontynuowane są warsztaty psychologiczne i integracyjne dla dzieci, zapewnia warunki do przeprowadzania indywidualnych konsultacji psychologicznych, występów artystycznych oraz organizacji zajęć kulinarnych i zawodowych.

Główną rolę w tym ważnym dla lokalnej społeczności dniu odegrały dzieci z rodzin uchodźczych, które przygotowały dla zgromadzonych występy artystyczne. Jeden z wolontariuszy Fundacji Świętego Mikołaja, podsumowując wydarzenie zauważył, że: Od początku wojny zadajemy sobie pytanie, czy wypada nam się cieszyć i świętować. Ale ja wiem, że jednym z celów naszych wrogów jest zabić naszą duszę, zasiać w nas strach i odebrać nam radość. Nie możemy do tego dopuścić. Nie będziemy się bać, wierzymy w nasze zwycięstwo [cytat za: https://mikolaj.org.pl/aktualnosci/19-grudnia-2022-r-otworzylismy-swietlice-swietego-mikolaja-w-iwano-frankiwsku/].

Świetlica Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku nie jest pierwszym tego typu projektem Fundacji Świętego Mikołaja. Poprzednia świetlica, która została zniszczona w marcu 2022 r. przez rosyjskie bombardowania, powstała w 2019 r. w Mariupolu i zapewniała psychologiczno-integracyjne wsparcie dla dzieci uchodźców z terenów wschodniej Ukrainy. Joanna Paciorek, dyrektorka Fundacji Świętego Mikołaja, nawiązując do tych wydarzeń, podkreśliła: Gdy zakładaliśmy placówkę w Mariupolu, chcieliśmy leczyć rany zadane przez wojnę, która rozpoczęła się w 2014 r. (…). Informacja o zniszczeniu Świetlicy, która dotarła do nas kilka miesięcy temu, była druzgocząca, ale już wtedy wiedzieliśmy, że nie możemy Was zostawić. Świetlica powstała na nowo, w innym mieście i wierzę, że to ważny symbol – symbol wiary w to, że Ukraina zwycięży i zostanie odbudowana na nowo: pełna radości, wolna i dająca nadzieję wszystkim dzieciom. [cytat za: https://mikolaj.org.pl/aktualnosci/19-grudnia-2022-r-otworzylismy-swietlice-swietego-mikolaja-w-iwano-frankiwsku/].

 

Nazwa projektu: Wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży w Mariupolu i obwodzie iwanofrankiwskim na Ukrainie (moduł 2)

Nr projektu: DWR/PPR 2021/098/2/2022

Zatwierdzona (wydatkowana) kwota dotacji: 304 344,00 PLN

Miejsce realizacji: Ukraina, Mariupol i obwód iwanofrankiwski

Podmiot realizujący: „Fundacja Świętego Mikołaja”

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}