W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prawa dziecka. Dolnośląskie organizacje pozarządowe, w ramach edukacji globalnej, biorą udział w szkoleniu o godnym traktowaniu dzieci.

03.11.2020

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.

Fundacja Go’n’Act przybliża prawa dziecka w kontekście globalnym - uczestnicy szkolenia

W Polsce zwracamy uwagę na prawa dziecka, począwszy od działania Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Warto również wspomnieć, że Polska była inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka.

Zwracamy uwagę nie tylko na przestrzeganie prawa wobec dzieci w Polsce, ale i na całym świecie. Jest wiele inicjatyw podejmowanych przez różne organizacje, które mają na celu uświadomienie zagrożeń współczesnego świata i łamanie praw dzieci. Takimi działaniami zajęła się Fundacja Go’n’Act, która w inicjatywie skierowanej do przedstawicieli dolnośląskich organizacji pozarządowych, głównie z mniejszych miast, przybliża prawa dziecka w kontekście globalnym. W projekcie poruszono kwestie odpowiedzialnych zakupów i ich wpływu na sytuację dzieci z globalnego Południa, a także sprawy dotyczące odpowiedzialnej turystyki, szczególnie wolonturystyki z udziałem dzieci. Chodzi również o zwrócenie uwagi na wykorzystywanie wizerunku dzieci i budowanie na tej podstawie obrazu społeczeństw globalnego Południa. Wprawdzie nie wszystkie organizacje zajmują się rozwiązywaniem problemów globalnych, ani nie prowadzą działań poza krajem, to jednak jest bardzo ważne uświadomienie i zrozumienie, jaki wpływ ich funkcjonowanie wywiera na dzieci z najdalszych zakątków świata. Ważne tu jest, że pracują lokalnie, codziennie z najmłodszymi przekazując swoją wiedzę, wyrabiając właściwe postawy wobec problemów otaczającego świata, co przekłada się później na działania i decyzje podejmowane przez dzieci.

Projekt Fundacji Go’n’Act pt. "(Lokalne) organizacje (globalnie) świadome w zakresie praw dziecka" uzyskał dofinansowanie ze środków Polskiej pomocy. Do udziału w nim zostało zaproszonych sześć dolnośląskich fundacji i stowarzyszeń, które lokalnie pracują z dziećmi i na rzecz dzieci. Dla ich kadr zostało zorganizowane jednodniowe wstępne szkolenie, pogłębione warsztaty oraz konsultacje w zakresie wdrażania rozwiązań związanych z poszanowaniem praw dziecka w skali globalnej.  

W trakcie szkolenia, warsztatów i konsultacji reprezentanci organizacji dowiedzieli się m.in. tego:

  • Jaki wpływ na poziom życia dzieci w Afryce Wschodniej ma kupowanie przekąsek na wydarzenia organizowane przez organizacje,
  • Jak produkcja ubrań, które na co dzień noszą, jest powiązana z pracą dzieci w Azji Południowej,
  • Jak sposób, w który spędzają wakacje, ma wpływ na frekwencję szkolną dzieci w krajach, które odwiedzają, a także wykorzystywanie dzieci w sektorze turystycznym,
  • W jaki sposób akcje charytatywne organizowane przez organizacje pozarządowe (na przykład

zbiórki darów dla dzieci w Afryce) mogą łączyć się z łamaniem praw dziecka?

Warsztaty były również okazją do inspirującej wymiany myśli i doświadczeń.

Materiały do szkoleń i warsztatów dostarczyły organizacje od wielu lat zaangażowane w edukację globalną: Polska Akcja Humanitarna (PAH), UNICEF Poland, Amnesty International Polska oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO).

W ramach projektu powstanie również podręcznik pt. „Codzienne działania a prawa dziecka w ujęciu globalnym. Poradnik dla organizacji pozarządowych”. Materiał będzie dostępny online oraz w wersji drukowanej. Znajdą się w nim informacje m.in. o obszarach wpływu działań lokalnych organizacji na poszanowanie praw dziecka żyjących w krajach globalnego Południa oraz dobrych praktykach z zakresu ochrony praw dziecka w kraju i na świecie. Będzie on dostępny niebawem na stronie fundacji www.goandact.org.

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}