Przekazanie szczepionek dla Egiptu
30.09.2021
Ponad 100 tys. dawek szczepionki Astra Zeneca przeciw COVID-19 wyleciało w środę 29 września z Warszawy do Kairu. Darowizna szczepionek dla Egiptu to wyraz solidarności w walce z pandemią z ważnym partnerem Polski w Afryce Północnej.
Okres ponad półtorarocznej pandemii pokazuje, że walka z COVID-19 stanowi globalne wyzwanie. Przeciwdziałanie chorobie i jej skutkom wymaga wysiłków na poziomie ogólnoświatowym. W walce z pandemią Covid-19 niezmiernie ważny jest równy i bezpieczny dostęp do szczepień, których wciąż jeszcze brakuje w wielu miejscach na świecie. Zwiększenie liczby zaszczepionych osób w skali globalnej to ważny krok w walce z pandemią w wymiarze światowym.
W Polsce obecnie jest wystarczająco dużo szczepionek dla wszystkich chętnych obywateli, co pozwala na podzielenie się posiadanymi zasobami z partnerami zagranicznymi w potrzebie. Egipt to kolejne państwo, które Polska wspiera w realizacji programu szczepień. Przekazanie szczepionek do Kairu stanowi nie tylko odpowiedź na zgłoszone zapotrzebowanie, ale jest także wyrazem bliskiej współpracy Polski z Egiptem, który pozostaje w gronie naszych kluczowych partnerów w świecie arabskim. Doświadczenia ponad 70 lat stosunków dwustronnych obligują nas do dalszego wzmocnienia relacji bilateralnych, w tym wsparcia władz Egiptu w walce z pandemią COVID-19.
Darowizna szczepionek stanowi symboliczny wyrazem wsparcia i solidarności z krajami kontynentu afrykańskiego. W ramach solidarności międzynarodowej i walki z pandemią Polska wysłała już do krajów tego regionu sprzęt medyczny oraz środki ochrony osobistej, a także pierwszą partię szczepionek, która trafiła do Kenii (szczepionki były przekazane m.in. do Wietnamu, Tajwanu, Uzbekistanu, Ukrainy, Australii i Norwegii). Równolegle realizowane są projekty pomocy rozwojowej, które również wspierają niwelowanie negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą pandemia. W duchu takiej solidarności Polska wysyła dziś szczepionki przeciw COVID-19 do Egiptu.