Rozwój potencjału grupy poszukiwawczo ratowniczej Mołdawii zgodnie ze standardami ONZ
27.11.2020
Od października br. trwają intensywne szkolenia, których celem jest wsparcie oraz rozwój potencjału ratowniczego Mołdawii oraz podniesienie umiejętności ratowniczo-poszukiwawczych mołdawskiej służby ratowniczej.
Dwuletni projekt „Rozwój potencjału grupy poszukiwawczo ratowniczej Mołdawii zgodnie ze standardami ONZ” powstał z inicjatywy Fundacji iHELP Institute oraz Generalnego Inspektoratu ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Mołdawii.
W ramach zaplanowanych działań dokonano oceny zdolności operacyjnych służ ratowniczych Mołdawii do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych. W oparciu o ww. ocenę przygotowano plan szkoleń mołdawskich ratowników z zakresu organizacji działań poszukiwawczych i ratowniczych oraz technicznych, taktyki działań Grup Poszukiwawczo Ratowniczych, systemu szkoleń ratowników i psów ratowniczych oraz ćwiczenia terenowe w celu sprawdzenia umiejętności praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy w działaniach.
W dniach 19–23 października br. w Bielcach przeprowadzono warsztaty z zakresu stabilizacji konstrukcji budowlanych z użyciem sprzętu hydraulicznego/pneumatycznego i drewna. Ekspertami byli przedstawiciele Fundacji posiadający wieloletnie doświadczenie w ramach służby w Państwowej Straż Pożarnej. Szkolenie podzielono na dwie część teoretyczną - poświęconą zasadom wykonywania stabilizacji tymczasowej z wykorzystaniem systemowych podpór ratowniczych, prezentacja różnych rozwiązań najczęściej stosowanych przez certyfikowane grupy USAR. W kolejnej części omówiono zasady wykonywania stabilizacji drewnianej, począwszy od zasad doboru drewna, poprzez rodzaje wykonywanych podpór, na schematach połączeń elementów drewnianych kończąc.
Cztery dni szkoleniowe zrealizowano na poligonie. W należących do władz miasta Bielce nieukończonych obiektach kompleksu szpitalnego ćwiczono scenariusz, uwzględniający różne klasy stabilizacji budynków. Pamiętając o tym jak ważne są zasady prawidłowej i bezpiecznej pracy w obiektach o uszkodzonej konstrukcji prowadzący zajęcia zwracali uwagę na poruszanie się wyłącznie w strefach bezpiecznych, tj. tych które zostały już zabezpieczone. Uczestnicy szkolenia zostali podzieleni na cztery grupy, co pozwoliło na dokładne przećwiczenie poszczególnych założeń przez wszystkich ratowników. Ponadto ogromny nacisk kładziono na bezpieczne posługiwanie się narzędziami, z których większość została zakupiona w ramach środków z projektu.
W dniach 4–10 października br. w Kiszyniowie przeprowadzono ćwiczenia dla mołdawskiej grupy poszukiwawczo – ratowniczej z zakresu technikami ratowniczych oraz działań na gruzowisku.
Ekspertami byli przedstawiciele Fundacji posiadający kilkunastoletnie doświadczenie w ramach służby w Państwowej Straż Pożarnej, m.in. Grzegorz Borowiec – koordynator szkoleń, ekspert z zakresu zarządzania USAR oraz Sławomir Wojta - ekspert z zakresu technik ratowniczych oraz stabilizacji, a także Adam Piętka – ekspert technik ratowniczych oraz stabilizacji.
Działanie zostało podzielone na dwie części: teoretyczna – omówienie zagadnień taktyki, objaśnienie podstawowych technik ratowniczych wykorzystywanych przez grupy USAR oraz zasad bezpiecznego przemieszczania elementów gruzowiska. W drugiej części, realizowanej na gruzowisku, skupiono się na aspektach praktycznych prezentowanych wcześniej technik ratowniczych. Podczas trzydniowego szkolenia ratownicy w systemie rotacyjnym mieli możliwość pracy na każdym ze stanowisk, ucząc się przy tym prawidłowego wykorzystania narzędzi, z których większość została zakupiona w ramach środków z projektu. Znajomość technik i umiejętność prawidłowego wykonania zadań zawartych w liście kontrolnej TZW. checklist IEC/R INSARAG jest niezbędna do uzyskania certyfikatu INSARAG.
Ostatniego dnia szkolenia przeprowadzono ćwiczenie końcowe, którego celem było sprawdzenie stopnia przyswojenia wiedzy przez uczestników. Ratownicy zostali podzieleni na cztery grupy pracujące równolegle na 4 strefach roboczych. Eksperci Fundacji nadzorowali przebieg ćwiczenia, jednak całą inicjatywę oddano dowódcom poszczególnych zespołów. Podczas ćwiczenia końcowego kładziono szczególny nacisk na prawidłowe i bezpieczne wykonywanie zadań. W trakcie trwania ćwiczenia na miejscu pojawili się również przedstawiciele Inspektoratu Generalnego ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Mołdawii.