W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwój sektora przetwórstwa nerkowców w dystrykcie Mkuranga

Grupa ludzi przed budynkiem

Orzechy nerkowca są uprawiane w Tanzanii na skalę przemysłową, podobnie jak herbata, kawa czy cukier. Jednak jedynie 15% zebranych plonów jest przetwarzane na miejscu. Większość nerkowców eksportuje się do Indii, gdzie są poddawane obróbce i sprzedawane głównie na rynki europejskie.

Projekt był skierowany do rolników uprawiających orzechy nerkowca i zakładał stworzenie odpowiedniego zaplecza dla przetwórstwa, tak aby cały proces produkcyjny – a zarazem tworzenie wartości dodanej – odbywał się na miejscu.

Stowarzyszenie miejscowych drobnych producentów orzechów zyskało halę magazynową przystosowaną do przechowywania nieobranych orzechów przez cały rok oraz przestrzeń i sprzęt do ich obróbki – suszarkę i kotły parowe. Z infrastruktury korzystają także współpracujący ze stowarzyszeniem członkowie innych grup producenckich z okolicznych wiosek.

Przeprowadzono kampanię informacyjną na temat możliwości zatrudnienia w przetwórstwie nerkowców oraz celowości zwiększania wydajności i konkurencyjności lokalnych grup producenckich względem większych podmiotów. Duży nacisk położono na aktywizację zawodową kobiet. Lokalni producenci zostali przeszkoleni z wymogów, jakie muszą spełniać przetworzone orzechy nerkowca, tak aby sprostać standardom UE i móc trafiać na rynek europejski. Zainteresowanie importem przetworzonych nerkowców z Tanzanii wyraziły polskie firmy, bowiem tanzańskie nerkowce są najlepsze jakościowo, czyli największe, najsłodsze, najbielsze, a ich cena jest konkurencyjna w stosunku do produktów z Brazylii, Wietnamu czy z Indii.

Projekt przyczynił się do zwiększenia wydajności i konkurencyjności, a zarazem skali drobnego przetwórstwa na obszarach wiejskich.

REALIZATOR: Fundacja Kultury Świata

MIEJSCE REALIZACJI: Tanzania, dystrykt Mkuranga w regionie Pwani

WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA: 489 925 PLN

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}