Współpraca 2016
Senegal został krajem priorytetowym polskiej współpracy rozwojowej w 2016 r.
Wyboru obszarów tematycznych współpracy dokonano po przeprowadzeniu analizy dokumentów strategicznych i wdrożeniowych rządu senegalskiego: Narodowej Strategii Rozwoju Gospodarczego i Społecznego 2013–2017 Senegalu oraz planu na rzecz rozwoju „Senegal Emergent”.
Choć Senegal był po raz pierwszy uwzględniony w konkursie polskiej pomocy rozwojowej, zrealizowane projekty obejmowały wszystkie obszary, co było możliwe dzięki dobrej współpracy ze sprawdzonymi partnerami lokalnymi (w tym misjonarzami), oraz identyfikacji kierunków współpracy na kolejne lata. Sprzyjającą okolicznością na rzecz dobrej współpracy rozwojowej w Senegalu było otwarcie polskiej ambasady w Dakarze i jej zaangażowanie.
W ramach działań na rzecz poprawy jakości ochrony zdrowia udzielono wsparcia dwom przychodniom katolickim prowadzonym przez Misję Franciszkańską Sióstr Misjonarek Maryi. Przeprowadzono szkolenia medyczne w zakresie odczytu USG położniczego oraz podstaw ratownictwa medycznego, a ośrodki zdrowia doposażono w sprzęt do diagnostyki prenatalnej.
Polska wspierała również działania na rzecz senegalskich dzieci ulicy, pozbawionych systemowego wsparcia ze strony państwa. Część zadań związanych z alfabetyzacją i umożliwieniem integracji społecznej, a także działania PR służące zmianie postaw społecznych, przejął sektor pozarządowy. Dzięki polskiemu wsparciu w ośrodku dla dzieci ulicy zostały przeprowadzone warsztaty zawodowe z zakresu zrównoważonego rolnictwa, elektryki oraz stolarstwa.
Część działań przyczyniła się do zwiększenia dostępności infrastruktury sanitarnej na terenach wiejskich. O tym, jak ważny dla ochrony zdrowia i środowiska naturalnego jest rozwój infrastruktury sanitarnej, mieszkańcy informowani byli w ramach szkoleń organizowanych z inicjatywy lokalnej społeczności.