W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Senegalscy weterynarze szkoleni przez polskich specjalistów

30.09.2022

Senegalscy studenci i nauczyciele akademiccy biorą udział w szkoleniach prowadzonych na nowym, zaawansowanym sprzęcie laboratoryjnym na Wydziale Nauk Weterynaryjnych Uniwersytetu w Dakarze.

Grupa osób ogląda dokument

Senegalscy studenci i nauczyciele akademiccy biorą udział w szkoleniach prowadzonych na nowym, zaawansowanym sprzęcie laboratoryjnym na Wydziale Nauk Weterynaryjnych Uniwersytetu w Dakarze.  

Przyjmuje się, że w Senegalu ubóstwem dotkniętych jest niemal 60% ludności zamieszkującej tereny wiejskie. Dbanie o stan zdrowia posiadanych przez Senegalczyków stad zwierząt, będących ich podstawowym źródłem dochodów, podnosi jakość życia rodzin i społeczności wiejskich. Podwyższenie jakości usług lekarsko-weterynaryjnych świadczonych przez lepiej wyedukowanych lekarzy weterynarii oraz za pomocą nowocześniejszego sprzętu przekłada się na sytuację życiową Senegalczyków.

Dwuletni projekt „Doskonalenie standardów nauczania akademickiego w zakresie diagnostyki i leczenia chorób zwierząt” realizowany przez Fundację „Nauka dla Rozwoju”, skierowany jest do studentów i wykładowców Wydziału Nauk Weterynaryjnych Uniwersytetu w Dakarze.

W 2021 r. przeprowadzono prace remontowo-modernizacyjne w laboratorium dydaktycznym Wydziału oraz zaadaptowano pomieszczenia, wyposażając je również w nowoczesną aparaturę diagnostyczną. Dzięki zakupowi sprzętu zajęcia przeprowadzone przez pracowników naukowo-dydaktycznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) z Warszawy dla nauczycieli i studentów Uniwersytetu dakarskiego, miały głównie charakter warsztatowy - rozwijano umiejętności praktyczne związane z klinicznym badaniem diagnostycznym zwierząt oraz laboratoryjnym badaniem próbek pobranych od zwierząt.

Działania prowadzone w 2022 r. stanowią poszerzenie tematyki szkoleń z zakresu diagnostyki klinicznej oraz rozpoznawania inwazji pasożytniczych zwierząt gospodarskich i towarzyszących.

Podstawowym zadaniem jest uruchomienie w klinice działającej przy Uniwersytecie laboratorium diagnostycznego – poza istniejącym już dydaktycznym. Z uwagi na brak laboratorium, w klinice wykonywane są obecnie jedynie pojedyncze badania, co znacznie ogranicza możliwości diagnozowania chorób zwierząt. Stworzenie nowej, w pełni wyposażonej jednostki, otwiera możliwości kształcenia lekarzy weterynarii zgodnie ze standardami i wymogami dobrej praktyki klinicznej. 

W tej chwili zespół wykładowców SGGW przygotowuje materiały szkoleniowe z hematologii i parazytologii dla studentów. Są one opracowywane w dwóch wersjach językowych: po francusku, który jest oficjalnym językiem w Senegalu oraz po angielsku, którym posługuje się wielu Senegalczyków.

Wartością dodaną projektu jest promowanie idei współpracy rozwojowej - celów polskiej współpracy rozwojowej, w tym tworzenia warunków dla zrównoważonego rozwoju krajów rozwijających się.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}