Spotkanie wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego oraz przedstawicieli administracji centralnej z Komisją Europejską na temat wsparcia UE dla Ukrainy i państw przyjmujących uchodźców
22.03.2022
Z inicjatywy podsekretarza stanu Pawła Jabłońskiego w dniu 22 marca w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie przedstawicieli polskiej administracji publicznej oraz Komisji Europejskiej (KE).
Celem spotkania było zapoznanie przedstawicieli KE ze skalą potrzeb oraz kosztami ponoszonymi przez Polskę w związku z kryzysem uchodźczym wywołanym przez wojnę w Ukrainie, a także omówienie możliwej mobilizacji środków w ramach funduszy europejskich. Uwagę poświęcono również ogromnym potrzebom humanitarnym w Ukrainie i w państwach przyjmujących uchodźców oraz znaczeniu Polski w koordynacji i przekazywaniu pomocy humanitarnej napływającej z innych państw UE. Od początku wojny Ukrainę opuściło już ok. 3,5 miliona ludzi, z których większość (ponad 2 miliony) trafiła na terytorium Polski. W zależności od dalszego przebiegu wojny, liczba uchodźców może znacząco wzrosnąć.
Oprócz wiceministra Pawła Jabłońskiego w spotkaniu wzięli udział Anna Schmidt, sekretarz stanu w MRiPS, Bartosz Grodocki, podsekretarz stanu w MSWiA oraz przedstawiciele resortów: spraw zagranicznych, funduszy i polityki regionalnej, zdrowia, finansów, edukacji i nauki, rozwoju i technologii, infrastruktury, a także przedstawiciele Kancelarii Premiera oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Ze strony KE obecni byli m.in. zastępca Sekretarza Generalnego Pascal Leardini, a także zastępcy dyrektorów dyrekcji generalnych do spraw: regionalnych – Normunds Popens (DG REGIO), zatrudnienia i polityki społecznej – Andriana Sukova (DG EMPL) oraz wewnętrznych – Beate Gminder (DG HOME).
W trakcie rozmów zwrócono uwagę na bezprecedensowy charakter obecnej sytuacji, która wymaga elastycznego i otwartego podejścia Komisji Europejskiej. W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją rozważane są różne scenariusze pomocy w perspektywie krótko-, średnio- i długookresowej. Delegacja Komisji Europejskiej przedstawiła plany zmian w istniejących programach finansowanych ze środków UE i zadeklarowała gotowość do ich dalszej modyfikacji. Przedstawiciele poszczególnych resortów zaprezentowali Komisji aktualizacje wyliczeń szacunkowych kosztów pomocy w naszym kraju, podkreślając że dla ich sfinansowania konieczne będzie bardziej otwarte podejście ze strony KE, w szczególności co do kwalifikowalności wydatków, czasu uruchomienia środków a także skali wsparcia.
Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ
Fot. Bartosz Peterman/MSZ