Rozwój nowoczesnego samorządu. Przestrzeń / Planowanie / Partycypacja
14.06.2019
Studenci architektury uczą się współpracy z samorządami zjednoczonych gromad terytorialnych
Dzięki Polskiej pomocy Fundacja Inna Przestrzeń we współpracy z organizacją „Hadiacz Drużnyj” przeprowadziła cykl warsztatów „Perspektywy zatrudnienia w lokalnych organach samorządowych dla młodych architektów”.
Niedawno zakończyły się zajęcia prowadzone na Narodowym Uniwersytecie Technicznym w Połtawie im. Jurija Kondratiuka w ramach projektu „Rozwój nowoczesnych społeczności. Przestrzeń/planowanie/partycypacja”.
W kwietniu i maju 2019 r. w wykładach na uczelni wzięło udział około czterdziestu studentów i młodych nauczycieli akademickich, zaś w warsztatach nad aranżowaniem przestrzeni miejskiej ponad 70 osób. W trakcie szkolenia ukraińska młodzież poznała zagadnienia związane z zarządzaniem przestrzenią publiczną na obszarze niewielkich osiedli i rolę architekta w procesie partycypacyjnego planowania. Uczestnikom przybliżono podstawy psychologii procesów grupowych oraz podstawowe metody badania potrzeb i rozwiązywania sytuacji konfliktowych.
Przeprowadzono także ćwiczenia dotyczące modelowania procesu dyskusji publicznej i konkursu architektonicznego. Studenci zdobyli podstawowe umiejętności w zakresie mediacji, przygotowania i zarządzania partycypacyjnym planowaniem przestrzeni i obiektów.
Jesienią uczniowie i młodzi architekci będą mogli zastosować nową wiedzę i umiejętności w praktyce. Praca nad jednym z problemów w zakresie rozwoju przestrzeni publicznych małych osiedli czterech zjednoczonych społeczności terytorialnych Połtawy i Sumy to ich zadanie. Pomogą między innymi w prowadzeniu procesów partycypacyjnego planowania przestrzeni publicznych określonych przez przedstawicieli organów samorządu terytorialnego i w ramach przygotowań do konkursu architektonicznego.
Realizowana inicjatywa ma na celu zwiększenie możliwości angażowania się obywateli w procesy decyzyjne dotyczące planowania. Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Celem projektu jest zwiększenie zdolności Zjednoczonych Gromad w Ukrainie do profesjonalnego i inkluzywnego rozwoju i zarządzania przestrzeniami i obiektami publicznymi .Cele bezpośrednie projektu to: 1. Zainteresowanie ukraińskich studentów architektury pracą w samorządzie lokalnym oraz partycypacyjnym planowaniem przestrzeni/obiektów publicznych poprzez udział w warsztatach i wprowadzeniu procesów partycypacyjnego planowania przestrzeni oraz popularność animacji filmowej promującej pracę architekta samorządowego 2. Podniesienie poziomu zarządzania przestrzeniami publicznymi przez Zjednoczone Gromady poprzez udział w warsztatach dla Gromad i wprowadzenie pełnych procesów partycypacyjnego planowania 3. Zwiększenie udziału mieszkańców Zjednoczonych Gromad w planowaniu przestrzeni/obiektów publicznych Projekt jest skierowany do: - studentów wydziałów architektury uczelni wyższych w Ukrainie - w tym: 20 studentów, w większości kobiet, Politechniki Połtawskiej, Decydentów i urzędników Zjednoczonych Gromad - w tym: 12 urzędników z 4 Gromad z Obwodów: Półtawskiego i Sumskiego oraz do mieszkańców 4 Zjednoczonych Gromad - co najmniej 240 osób reprezentujących różne grupy społeczne.
Podmiot wdrażający: |
Wysokość dofinansowania: |
Fundacja Inna Przestrzeń |
225 799 PLN |