Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej
19.08.2024
Obchodzony 19 sierpnia Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ), to wyjątkowa okazja, aby zwrócić uwagę na ogromne wyzwania i potrzeby, z jakimi borykają się ludzie w obliczu kryzysów, konfliktów i katastrof naturalnych. Dzień ten upamiętnia tragiczną śmierć 22 pracowników ONZ, którzy zginęli w zamachu bombowym na siedzibę ONZ w Bagdadzie w 2003 roku. W kwietniu tego roku także na Bliskim Wschodzie śmierć w ataku na konwój z pomocą humanitarną poniósł obywatel polski Damian Soból niosący pomoc żywnościową pomoc dla ludności Strefy Gazy. Przesłanie tegorocznego dnia pomocy humanitarnej podkreśla, jak ważne jest podejmowanie konkretnych działań na rzecz pomocy innym, pokazując, że ludzkość stoi ponad podziałami i różnicami.
Współczesny świat staje przed wieloma wyzwaniami humanitarnymi. Konflikty zbrojne, takie jak te w Ukrainie, Strefie Gazy, Jemenie, Sudanie czy Syrii, zmuszają miliony ludzi do opuszczenia swoich domów i poszukiwania schronienia. Zmiany klimatyczne prowadzą do coraz częstszych i bardziej niszczycielskich klęsk żywiołowych, takich jak huragany, powodzie i susze. Skutki gospodarcze wywołane tymi zjawiskami dodatkowo pogłębiają problemy dotkniętej nimi ludności. Według najnowszych danych ONZ, w 2024 r. prawie 300 milionów ludzi w 72 krajach będzie potrzebować szczególnej ochrony i pomocy humanitarnej.
Polska pomoc humanitarna dla Ukrainy
Polska od lat angażuje się w pomoc humanitarną poza granicami naszego kraju. Od 2022 roku kluczowym państwem objętym pomocą humanitarną pozostaje Ukraina. Finansujemy działania międzynarodowych organizacji pomocowych na Ukrainie (m.in. Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej - UN OCHA) związane z ochroną ludności, w szczególności kobiet i dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami, a także z udzielaniem pomocy na obszarach trudno dostępnych ze względów bezpieczeństwa. Za pośrednictwem organizacji pozarządowych i samorządów współpracujących z ukraińskimi partnerami realizowane są projekty Polskiej pomocy, które obejmują niesienie pomocy humanitarnej.
Polska pomoc humanitarna dla Bliskiego Wschodu
Ministerstwo Spraw Zagranicznych finansuje również pomoc humanitarną na Bliskim Wschodzie, przede wszystkim w Palestynie, a także w Iraku, Jordanii i w Libanie.
Pomoc humanitarna dla Palestyny
W związku z dramatyczną sytuacją humanitarną i żywnościową ludności cywilnej w Gazie oraz bardzo trudnymi warunkami dostarczania pomocy w 2024 r. MSZ przekazało dodatkowe fundusze dla Światowego Programu Żywnościowego (ang. World Food Programme, WFP) i Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (ang. The United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East, UNRWA). WFP przekazuje miesięcznie żywność dla ponad 1,45 mln mieszkańców Stefy Gazy. UNRWA wspiera Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, a także palestyńskich uchodźców w Jordanii, Libanie i Syrii.
W 2024 r. Polska Akcja Humanitarna i Caritas Polska realizują dwa projekty finansowane ze środków Polskiej pomocy zapewniające żywność, podstawową opiekę medyczną i pomoc finansową dla osób potrzebujących w Strefie Gazy.
W latach 2021-2022 pomoc humanitarna dla Palestyny skupiała się na zapewnieniu mieszkańcom Strefy Gazy żywności i schronienia. W 2023 r. Polska dokonała wpłat na rzecz UNRWA, Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (ang. United Nations International Children’s Emergency Fund, UNICEF) oraz WFP. Dostarczyliśmy także pomoc medyczną dla szpitali w Egipcie, gdzie leczeni są pacjenci ze Strefy Gazy. MSZ sfinansowało również projekty rozwojowe na terytoriach palestyńskich realizowane przez polskie organizacje pozarządowe oraz Przedstawicielstwo RP w Ramallah. Polscy eksperci zostali wysłani, by wziąć udział w misji Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO), która zajmuje się ewakuacjami medycznymi i oczyszczaniem wody w Gazie.
Pomoc humanitarna dla Libanu
Liban, który boryka się z napływem uchodźców z Syrii i kryzysem ekonomicznym od 2012 roku pozostaje jednym z głównych odbiorców polskiej pomocy humanitarnej. Polska wspiera w Libanie uchodźców syryjskich oraz najuboższych mieszkańców dostarczając im pomoc żywnościową i schronienie w ramach projektów wdrażanych bezpośrednio przez Fundację „Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej”.
Pomoc humanitarna dla Iraku
W Iraku za pośrednictwem Stowarzyszenia Polska Misja Medyczna Polska wspierała uchodźców i osoby wewnętrznie przesiedlone dostarczając im podstawową opiekę medyczną, ginekologiczną i dentystyczną.
Pomoc humanitarna dla Jordanii
W Jordanii w ostatnich latach Polska wspierała uchodźców z Syrii i najuboższych Jordańczyków zapewniając im wyżywienie, schronienie oraz podstawową pomoc medyczną.
Pozostałe kierunki pomocy humanitarnej udzielanej przez Polskę
W 2024 r. dofinansowaliśmy kwotą 4,3 mln zł działania humanitarne prowadzone przez Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (ang. United Nations High Commissioner for Refugees, UNHCR) na rzecz 2,7 milionów uchodźców z Sudanu.
Polska nie pozostaje obojętna również na klęski żywiołowe, do których dochodzi w różnych częściach świata. W 2023 r. w odpowiedzi na burzę Daniel, która przeszła przez Libię i spowodowała śmiertelne powodzie zrealizowaliśmy wpłatę na rzecz Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Poszkodowani przez żywioł Libijczycy potrzebowali schronienia, wody pitnej i innych podstawowych artykułów pierwszej potrzeby.
W 2023 r. w odpowiedzi na eskalację konfliktu w regionie Górskiego Karabachu Polska przekazała Armenii rzeczową pomoc humanitarną dla ponad stu tysięcy uchodźców z tego regionu oraz dodatkowo dokonała wpłaty 1,2 mln zł na działania UNHCR w tym zakresie.
W związku z trzęsieniem ziemi, które miało miejsce m.in. w Turcji w lutym 2023 r., w ślad za wsparciem udzielonym przez Polską Ciężką Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą HUSAR, Polska wysłała pomoc rzeczową dla ludności poszkodowanej w kataklizmie (specjalistyczny sprzęt medyczny, leki, opatrunki, agregaty prądotwórcze, nagrzewnice olejowe, namioty, łóżka polowe oraz koce). Analogiczna pomoc rzeczowa została również przekazana dla ludności dotkniętej trzęsieniem ziemi w Syrii.
Wspierając najbardziej potrzebujących na świecie, Polska realizuje swoją odpowiedzialność za drugiego człowieka, angażując się w pomoc osobom poszkodowanym w obliczu konfliktów, kryzysów uchodźczych czy klęsk żywiołowych. Działaniom Polski w udzielaniu pomocy humanitarnej zawsze przyświeca idea solidarności, która jest zgodna z hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej: „Działać dla ludzkości”.