W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Żywności 2022

14.10.2022

Postępujące zmiany klimatyczne, zmniejszona produkcja żywności i nawozów wywołana konfliktami zbrojnymi, zaburzenie łańcuchów dostaw w następstwie pandemii COVID-19, nierówności społeczne oraz skutki tych procesów w postaci wzrostu cen żywności sprawiają że mierzymy się z największym kryzysem żywnościowym ostatnich lat.

Grafika z napisem World Food Day.

Światowy Dzień Żywności został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) w celu zwiększania świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Nie zostaw nikogo w cieniu”.

Pomimo tego, że w obecnych czasach produkuje się żywność w ilości, która wystarczyłaby do nakarmienia wszystkich ludzi na świecie, to wciąż - według szacunków ONZ - ponad 3 miliardy ludzi, tj. prawie 40% światowej populacji, nie może sobie pozwolić na zdrowe odżywianie, a w 2021 r. około 193 mln osób wymagało pomocy humanitarnej, aby przeżyć.

Piętno na bezpieczeństwie żywnościowym odcisnęła pandemia COVID-19. Liczba osób dotkniętych głodem od wybuchu pandemii wzrosła o 150 mln do 828 mln w 2021 r. Największym jednak czynnikiem powodującym problemy w dostępie do żywności są konflikty zbrojne. W krajach ogarniętych przemocą, takich jak Etiopia, Sudan Południowy, Jemen, Afganistan i Somalia klęska głodu obejmuje około 750 000 osób. Jest to pięciokrotnie większa liczba niż w 2020 r. Również wydarzenia rozgrywające się na Ukrainie są kolejnym dowodem na to, jak wojna wpływa na produkcję i dystrybucję żywności. Problemy te znacząco pogłębiają zmiany klimatyczne powodujące susze (szczególnie mocno dotykające Róg Afryki) lub inne intensywne zjawiska pogodowe niszczące uprawy.

Dwie trzecie osób doświadczających poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego to wiejscy producenci żywności. Zwykle to właśnie oni są najbardziej dotknięci klęskami żywiołowymi i katastrofami spowodowanymi przez człowieka, a często są marginalizowani ze względu na płeć, pochodzenie etniczne lub status. Stąd hasło tegorocznego dnia „Nie zostaw nikogo w cieniu”.

Przytoczone powyżej dane stanowią dowód, że świat oddala się od celu określonego w Agendzie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030, jakim jest położenie kresu głodowi do 2030 roku. Dlatego w obliczu nowych wyzwań konieczne będzie podjęcie dalszych działań mających  na celu wyeliminowanie głównych czynników braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia oraz nierówności wpływających na dostęp milionów osób do żywności.

Polska odpowiada na te wyzwania dokonując wpłat na rzecz Światowego Programu Żywnościowego, który odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu pomocy humanitarnej. W 2022 r. wpłaciła 1 mln zł na pomoc dla Jemenu, 1,7 mln zł na pomoc Libanowi, a 3 października przekazała 1 mln dolarów amerykańskich (4,9 mln zł) na działania realizowane przez program w Afryce.

Polska od wielu lat udziela pomocy żywnościowej potrzebującym w wielu krajach i kontynentach. W 2020 r. w czasie trwającej pandemii COVID-19 dostarczała żywność osobom dotkniętym jej negatywnymi skutkami w Palestynie za pośrednictwem Stałego Przedstawicielstwa RP w Ramallah. W latach 2021-2022 Fundacja „Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej” ze środków Polskiej pomocy dostarcza żywność dla zagrożonych głodem rodzin libańskich i uchodźców syryjskich w prowincji Akkar w Libanie, a Caritas Polska udziela podobnego wsparcia dla mieszkańców Strefy Gazy. Natomiast w 2022 na skutek wojny na Ukrainie polskie organizacje pozarządowe realizują również szereg projektów zapewniających żywność dla uchodźców w Polsce i wewnętrznie przesiedlonych.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}