Czy dzięki Polskiej pomocy udało się zwiększyć szanse zawodowe oraz edukacyjne senegalskich dziewcząt na lokalnym rynku pracy?
25.01.2021
O początkach i przebiegu realizacji projektu „Zwiększenie szans edukacyjnych i zawodowych młodych kobiet - modernizacja szkół zawodowych w Dakarze i Joalu w Senegalu” opowiada koordynator Fundacji Dobra Fabryka.
Od 2017 roku Fundacja Dobra Fabryka wspiera szkołę zawodową dla młodych kobiet Foyer s. Maria Goretti , prowadzoną przez Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi. W szkole uczą się dziewczęta w wieku 17–23 lat. To mieszkanki wsi, ubogich dzielnic Dakaru, córki imigrantów zarobkowych z Gwinei Bissau. Nauka u sióstr to dla nich szansa na znalezienie pracy, ale to też ucieczka od biedy, beznadziei, konieczności dalszej emigracji, a co więcej-szansa na stabilność niezbędną do założenia rodziny.
Marzyliśmy, by nasze podopieczne miały jeszcze więcej możliwości i mogły nauczyć się także szycia, podstaw przedsiębiorczości i prawa. Chcieliśmy dać im narzędzia do tego, by pewnym krokiem weszły na rynek pracy i miały odwagę ruszać ze swoimi pomysłami na biznes.
Zebraliśmy listę potrzeb, opracowaliśmy metody jak je zaspokoić i wystartowaliśmy w konkursie „Polska pomoc rozwojowa 2019” organizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Pomysły które zapaliły nas wszystkich, przekonały również komisję konkursową, która przyznała nam dwuletni grant na realizację naszych planów.
Z otrzymanych środków wyremontowaliśmy praktycznie całą szkołę. Wyposażyliśmy kuchnie, sale zajęć i pokoje uczennic. Zakupiliśmy komputery, pomoce naukowe, maszyny do szycia, profesjonalne hafciarki oraz wyposażyliśmy szkolną bibliotekę w niezbędne podręczniki i lektury. Na szkolnym parkingu pojawił się też nowy samochód, bo do tej pory Foyer nie dysponowało żadnym środkiem transportu.
Ale to nie wszystko! Przeprowadziliśmy szereg szkoleń z zakresu zarządzania małymi projektami, podstaw budżetu i księgowości, uwieńczonych założeniem spółdzielni, która w praktyczny sposób uczy nasze kursantki przedsiębiorczości. Do dwóch lat nauki dodaliśmy trzeci rok, poświęcony zajęciom praktycznym, w ramach którego dziewczyny tworzą swoją markę i wchodzą pod jej szyldem na lokalny rynek z własnej roboty przetworami i tekstyliami.
Przed szkołą postawiliśmy specjalnie sprowadzoną z Polski drewnianą pracownię, w której uczennice szyją ubrania, torby, fartuchy itp. Domek stał się miejscową atrakcją. Nie tylko realizuje swoją podstawową funkcję, ale także przyciąga wielu ciekawskich – potencjalnych klientów. Piękne dzieła krawieckie dziewcząt można nabyć w nowo wybudowanym na terenie szkoły butiku-kawiarence, delektując się przy tym pysznymi wyrobami kulinarnymi i serwowaną aromatyczną kawą. Żaden gość nie wychodzi z pustymi torbami i brzuchem.
Dzięki przeprowadzonej we Foyer rewolucji dajemy nadzieję na jeszcze lepszą i pewniejszą przyszłość dla dziewcząt. Ale na tym nie poprzestajemy! Przed nami nowe wyzwania. Poza utrzymaniem szkoły, chcemy dalej rozszerzać ofertę edukacyjną.
Przekonujemy nasze uczennice, że bez względu na to z jak biednych środowisk pochodzą, są warte dobrego wykształcenia i godnej pracy. Wyposażamy je w narzędzia do zmiany statusu społecznego swojego i ich rodzin i odmienione wypuszczamy w świat, mocno im kibicując!
Fundacja Dobra Fabryka - Zwiększenie szans edukacyjnych i zawodowych młodych kobiet - modernizacja szkół zawodowych w Dakarze i Joalu, Senegal, Moduł 2019 (kwota dofinansowania 654 524 PLN), moduł 2020 (ok. 680 000 PLN)
Opr. Jarosław Martynko, Fundacja Dobra Fabryka
Materiały
Podkast o aktywizacji kobiet, o projekcie Dobrej Fabryki - ok. 22 minuta podkastuJak Polska pomaga młodym kobietom w Senegalu?
Polska pomoc daje możliwości rozwoju uczennicom szkół zawodowych w Dakarze i Joalu