W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkoła Dobrej Energii II

Szkoła Dobrej Energii Fot. Małgorzata Jaglińska

Dzięki wysiłkom realizatorów projektu od września 2018 roku w kolegiach zawodowych w Zbarażu i w Kijowie utworzono eksperymentalny kierunek kształcenia w zawodzie mistrz montażu i serwisu systemów energetyki odnawialnej.

Przyszli nauczyciele zawodu odbyli kilkutygodniowy kurs i praktyki w Polsce, co pozwoli im uczyć kierunkowych przedmiotów. Na podstawie polskich technologii w zmodernizowanych pomieszczeniach obu szkół uruchomiono pierwsze na Ukrainie szkolne laboratoria energetyki odnawialnej. Wyposażono je w symulatory pracy instalacji słonecznej, moduły fotowoltaiczne oraz zestawy komputerowe z oprogramowaniem. Tak przygotowane pracownie spełniają nie tylko funkcję dydaktyczną, ale także użytkową. Dzięki uruchomionej instalacji kolektorowej w szkole i w internacie w Zbarażu po raz pierwszy z kranów popłynęła ciepła woda.

Rezultaty projektu pozwolą także na upowszechnienie polskiej technologii oraz wsparcie na rynku ukraińskim polskich przedsiębiorców działających w branży OZE. Już podczas realizacji projektu dyrekcja Kolegium Zawodowego w Kijowie podpisała umowę z firmą Hanplast Sp. z o.o., polskim producentem paneli fotowoltaicznych. Dzięki współpracy firma uzyska wykwalifikowanych monterów zaznajomionych z najnowszymi technologiami z dziedziny OZE, a jednocześnie zadba, aby szkoleniowa instalacja działała sprawnie przez lata.

Roman Polikrowski, mer Zbaraża: „Projekt polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie OZE jest szczególnie cenny. Pozwala nam nie tylko na oszczędności, ale daje możliwość rozwoju. Dla rozwoju miasta ważna będzie możliwość nauczania nowego zawodu i kształcenie w dziedzinach związanych z energetyką odnawialną”.


Dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do aktualnych potrzeb rynku pracy na Ukrainie przez uruchomienie nowego kierunku kształcenia w innowacyjnej dziedzinie gospodarki poprzez m.in. zapewnienie warunków dla unowocześnienia oferty edukacyjnej szkół zawodowych przez kompleksowe przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć dot. montażu i eksploatacji syst. energetyki odnawialnej , stworzenie warunków w ukraińskich szkołach zawodowych do rozpoczęcie praktycznego kształcenia w zakresie montażu i/lub eksploatacji syst. energetyki odnawialnej przez wyposażenie pracowni OZE , unowocześnienie bazy dydaktycznej Kolegium Zawodowego w Kijowie przez wyposażenie w instalacje kolektorów słonecznych spełniających funkcje dydaktyczne i użytkowe.

REALIZATOR Fundacja INNOVATIS

MIEJSCE REALIZACJI Ukraina, Kijów, Zbaraż

WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA 268 084 PLN

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}