Współpraca 2016
Tanzania jest krajem priorytetowym polskiej współpracy rozwojowej od 2012 r.
W 2016 r. dominowały projekty wpisujące się w tematykę obszaru, jakim jest kapitał ludzki. Część inicjatyw rozwojowych przeprowadzono na terenie misji katolickiej w Kiabakari, która od wielu lat jest partnerem działań polskiej współpracy rozwojowej. MSZ sfinansowało dokończenie budowy szkoły podstawowej oraz budowę specjalistycznej kliniki leczenia stomatologicznego i okulistycznego. We wcześniejszych latach dzięki wsparciu ze środków polskiej pomocy powstało m.in. przedszkole oraz system odprowadzania wody deszczowej.
Nadal wspierano Livestock Training Agency należącą do rządowej sieci szkół rolniczych poprzez prowadzenie szkoleń i doposażenie laboratoriów, co pozwoliło wydatnie podnieść jakość kształcenia w dziedzinie hodowli zwierząt w Tanzanii. Projekt stanowił rozwinięcie działań realizowanych od 2010 r.
W ramach obszaru, jakim jest ochrona środowiska wdrożono działania mające na celu ograniczenie wylesiania zboczy Kilimandżaro poprzez rozpowszechnianie użycia brykietów z biomasy, np. odpadów po produkcji przetworów z kukurydzy, jako alternatywnego, bardziej wydajnego źródła energii.
Ponadto w ramach wolontariatu i małych grantów zrealizowane zostały działania o charakterze medycznym. Na szczególną uwagę zasługuje wsparcie, jakiego udzielono ośrodkowi zajmującemu się dziećmi niewidomymi i albinoskimi w Buhangija.
Łączna ODA na rzecz Tanzanii wyniosła 34,70 mln PLN