W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Twinning i TAIEX

Umiejętność wykorzystania wspólnotowych programów pomocowych do realizacji celów własnej polityki zagranicznej jest jednym z wyznaczników pozycji jaką zajmują państwa w Unii Europejskiej. Sztandarowymi programami współpracy rozwojowej Unii Europejskiej, mającymi na celu reformowanie administracji publicznej są twinning i TAIEX.

Logo Twinning - sylwetki dwóch osób w kole z gwiazdek UE i z napisem Współpraca Bliźniacza oraz napis TAIEX Sharing EU Expertise Since 1996

Są to projekty skierowane wyłącznie do administracji publicznej. Polegają one na przekazywaniu dobrych praktyk administracyjnych państw członkowskich UE bliźniaczym jednostkom w krajach znajdujących się w sąsiedztwie Unii Europejskiej. Chodzi tu przede wszystkim o państwa Partnerstwa Wschodniego oraz Bałkanów Zachodnich, a także wybrane kraje Afryki,  Bliskiego Wschodu oraz Azji.

Głównymi odbiorcami pomocy w ramach przedmiotowych programów są:

  • Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna, Serbia oraz Turcja;
  • Algieria, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Egipt, Gruzja, Izrael, Jordania, Liban, Libia, Mołdawia, Maroko, Palestyna, Syria, Tunezja i Ukraina;

 

Polski udział w twinningu i TAIEX

Polska administracja każdego roku wygrywa i realizuje projekty twinningowe na kwotę od kilku do kilkunastu milionów euro. Jednocześnie polscy eksperci co roku biorą udział w około 70-100 działaniach TAIEX. Powyższe sytuuje nasz kraj pod koniec pierwszej dziesiątki najaktywniejszych państw UE. Pomocy świadczonej przez polskie jednostki za pośrednictwem instrumentów twinning i TAIEX nie zalicza się do polskiej ODA. Za koordynację przedmiotowych programów w Polsce odpowiada Krajowy Punkt Kontaktowy w Departamencie Współpracy Rozwojowej MSZ.

 

Korzyści dla Polski wynikające z udziału w twinningu i TAIEX

Współpraca w ramach twinningu i TAIEX może przynosić następujące korzyści:

  • Pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku Polski jako kraju promującego wartości demokratyczne, rządy prawa, gospodarkę wolnorynkową oraz dobre rządzenie.
  • Stwarza okazję do przedstawienia na forum międzynarodowym polskich rozwiązań systemowych i know-how.
  • Wpływa na wzmocnienie kontaktów politycznych, a w przypadku niektórych typów projektów np. infrastrukturalnych lub rolniczych może stanowić podwaliny dla współpracy ekonomicznej.
  • Ujednolicając standardy administracyjne beneficjentów z państwami UE przyczynia się do swoistej europeizacji administracji publicznej przybliżając ww. kraje do obszaru oddziaływania Unii Europejskiej.
  • Pozytywnie wpływa na budowanie stabilności politycznej w regionie gdyż sprawnie działająca, nowoczesna administracja publiczna jest ważnym czynnikiem kształtującym państwo przyjazne obywatelowi.
  • Pozwala realizować cele polskiej polityki zagranicznej przy udziale środków wspólnotowych.
  • Pomaga efektywnie wykorzystywać środki finansowe ze wspólnego budżetu Unii Europejskiej.
  • Pozytywnie wpływa na rozwój i satysfakcję zawodową osób biorących udział w przedmiotowych projektach.

Jednostki administracji publicznej zainteresowane współpracą w ramach przedmiotowych programów zapraszamy do kontaktu z Departamentem Współpracy Rozwojowej MSZ.

 

Więcej informacji o programach twinning i TAIEX można znaleźć w poniższych odnośnikach.

Materiały

Twinning MSZ
Twinning KE
TAIEX
{"register":{"columns":[]}}