W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tydzień Edukacji Globalnej 2022

16.11.2022

W tym roku Tydzień Edukacji Globalnej (TEG) odbywa się w dniach 14-20 listopada pod hasłem „Solidarnie ponad granicami!”. Jest to już 24 edycja wydarzenia.

Plakat Tygodnia Edukacji Globalnej

TEG jest międzynarodową inicjatywą koordynowaną przez Centrum Północ Południe Rady Europy – organizacji, która powstała by wspierać dialog i współpracę państw europejskich z państwami z pozostałych regionów świata, a w szczególności z tymi, które słabiej radzą sobie pod względem gospodarczym. Centrum Północ-Południe prowadzi program edukacji globalnej, którego celem jest rozwijanie i wspieranie edukacji na rzecz rozwoju w państwach członkowskich w formalnym i nieformalnym systemie edukacji, a także wzmacnianie potencjału instytucji i praktyków prowadzących taką edukację.

Celem organizacji TEG jest zwrócenie uwagi społeczeństw państw europejskich na problemy, z którymi borykają się pozostałe państwa w drodze do rozwoju, na konsekwencje, które niesie ze sobą globalizacja oraz aktualne wyzwania światowe, takie jak głód i ubóstwo, nierównomierny podział zysków w globalnej produkcji, ochrona środowiska naturalnego, zapewnienie pokoju w państwach niestabilnych czy ochrona praw człowieka.

W TEG może włączyć się każdy, któremu nie jest obojętny los świata. W szczególności w ramach TEG można zorganizować wykłady, warsztaty, prelekcje, pokazy filmowe, czy projekty edukacyjne. W Polsce w szczególności aktywne są szkoły i inne placówki edukacyjne, takie jak biblioteki, domy kultury czy muzea. W tych dniach organizowane są wydarzenia kierowane nie tylko do uczniów, ale również do ich opiekunów i społeczności lokalnych. Ich zakres tematyczny jest bardzo szeroki – obejmuje ochronę środowiska naturalnego w perspektywie lokalnej i globalnej, zmiany klimatyczne, odpowiedzialną produkcję i świadomą konsumpcję aż po prawa człowieka. 

W Polsce działania w ramach TEG koordynuje Grupa Zagranica – federacja polskich organizacji pozarządowych działających w obszarze współpracy rozwojowej. Na stronie internetowej  https://teg.edu.pl/ można zgłaszać wszelkie wydarzenia wpisujące się w cele tego wydarzenia.

Inspiracji do działania, a także gotowych scenariuszy do przeprowadzenia zajęć lekcyjnych czy warsztatów z dziećmi i młodzieżą, można szukać na stronach partnerów Polskiej pomocy:

globalna.ceo.org.pl prowadzonej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej:

e-globalna.edu.pl prowadzonej przez Fundację Edukacja dla Demokracji:

www.globalna.edu.pl prowadzonej przez Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"

tuptuptup.org.pl prowadzonej przez Fundację CultureLab

www.ekonsument.pl prowadzonej przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie

edukacjaglobalna.krzyzowa.org.pl  prowadzonej przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

 

Zapraszamy również do skorzystania z bazy materiałów edukacyjnych utworzonych w projektach edukacji globalnej dofinansowanych przez program Polskiej Pomocy: https://www.gov.pl/web/polskapomoc/materialy-edukacyjne3

{"register":{"columns":[]}}