W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Utworzenie ośrodka szkoleniowego w rejonie obozu dla uchodźców Burj Barajneh, na południowych przedmieściach Bejrutu

06.10.2020

Burj-Barajneh to obóz zlokalizowany na południowych obrzeżach Bejrutu i sięgający swoją historią roku 1949, kiedy został utworzony jako miejsce ulokowania palestyńskich uchodźców uciekających z powodu konfliktu zbrojnego z Izraelem.

trwa malowanie grafik w ośrodku szkoleniowym ośrodka szkoleniowego w rejonie obozu dla uchodźców Burj Barajneh, na południowych przedmieściach Bejrutu

Początkowa liczba mieszkańców wynosząca 3500 os. systematycznie rosła przez kolejne dziesięciolecia funkcjonowania obozu, by wraz z napływem uchodźców syryjskich po 2011 r. osiągnąć liczbę ok. 20 tys. Przy tej liczbie osób infrastruktura obozu okazała się dalece niewystarczająca, co zmusiło mieszkańców do szukania rozwiązań na własną rękę. Niestety samowola w zakresie budowy czy podłączania mediów skutkuje także dużym zagrożeniem dla życia i zdrowia mieszkańców obozu. Dodatkowo brakuje perspektyw na zmianę sytuacji – dorośli są pozbawieni pracy i środków do życia, a dzieci nie mają dostępu do edukacji. Sytuację ponadto pogłębia trwająca pandemia COVID-19 i kryzys ekonomiczny w Libanie, co doprowadza do wysokiego bezrobocia oraz pogarsza sytuację grup najbardziej zagrożonych – młodzieży, kobiet czy uchodźców.

W takiej sytuacji pomocną dłoń wyciągają organizacje pozarządowe, także z Polski.  We wrześniu 2020 r. Polska Akcja Humanitarna we współpracy z International Humanitarian Relief (IHR), rozpoczęła realizację projektu polegającego na utworzeniu ośrodka szkoleniowego, w szczególności dla kobiet i młodzieży, gdzie w bezpiecznych i higienicznych warunkach będą mogli brać udział w sesjach szkoleniowych dopasowanych do ich potrzeb. Z jednej strony będą to szkolenia z umiejętności życiowych, skierowane do młodzieży w wieku 13-17 lat, pomagające w lepszym radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami – stresem, emocjami, relacjami interpersonalnymi, podejmowaniem decyzji itp. Z drugiej strony dla dorosłych uczestników przewidziane są szkolenia zawodowe z przedsiębiorczości oraz nowoczesnych umiejętności z zakresu robotyki, programowania czy druku 3D, wsparte szkoleniami z wykorzystywania tych umiejętności na rynku pracy. Uczestnicy osiągający najlepsze rezultaty oraz wykazujący największą motywację otrzymają dodatkowo wsparcie finansowe dla ich działalności biznesowych. W sumie szkoleniami zostanie objętych 600 osób.

– To będą naprawdę innowacyjne szkolenia – mówi Paula Gierak, koordynatorka projektu z ramienia PAH – Wielu mieszkańców nie ma szans na edukację powyżej poziomu podstawowego, dlatego chcemy im dać narzędzia, dzięki którym zwiększą swoje szanse na zdobycie dobrego i stabilnego zatrudnienia.

Obecnie kończą się prace remontowe i adaptacyjne centrum szkoleniowego, które zgodnie z planem ma być otworzone 10 października 2020 r.. W ośrodku, reklamującym się hasłem The Right Place to Grow, znajdować się będą cztery duże sale szkoleniowe, a także sekcja sanitarna dostosowana m.in. do potrzeb dzieci czy osób niepełnosprawnych. Miejsce to stanie się bezpieczną i przyjazną przestrzenią dla młodzieży, kobiet i dzieci, gdzie będą mogły swobodnie spędzać czas, z dala od obozu czy zniszczonych przez sierpniową eksplozję budynków.

Równocześnie trwa rekrutacja i selekcja uczestników szkoleń, a także szkolenia kadry ośrodka z zasad bezpieczeństwa, ochrony dzieci czy przestrzegania ustalonych procedur. Szkolenia pełną parą ruszą już 11 października 2020 r. Zdobyte w ich trakcie umiejętności oraz wiedza z najnowszych technologii zwiększą znacząco szanse na znalezienie zatrudnienia, a w rezultacie poprawę sytuacji ekonomicznej.

– Liczymy, że dzięki zdobytej wiedzy i możliwości założenia własnego biznesu ludzie staną się bardziej samodzielni – mówi Rafał Grzelewski, rzecznik prasowy PAH. – Kryzys gospodarczy w Libanie jest bardzo głęboki, dlatego kluczowe jest teraz tworzenie nowych miejsc pracy.

 

 

 

Opracowane z wykorzystaniem materiałów PAH

Wideo

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}