W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Utworzenie zakładu pracy chronionej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną na Białorusi

Trzech chłopców pod nadzorem nauczyciela pracują w zakładzie stolarskim

W Mołotkowiczach na Polesiu znajduje się jedna z 28 specjalnych szkół-internatów działających na Białorusi. Uczy się i mieszka w niej ponad 150 dzieci o zróżnicowanym stopniu intelektualnej niepełnosprawności. Pochodzą one głównie z biednych rodzin wymagających pomocy socjalnej. Placówka, wykorzystując odpowiednie narzędzia edukacyjne, stara się przygotować swoich podopiecznych do przyszłego, samodzielnego życia i podjęcia pracy zawodowej. 

Władze szkoły rozpoczęły współpracę ze stroną polską w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej. Na początku zmodernizowano pracownie i warsztaty stolarskie, budowlane i krawieckie oraz utworzono nowe: pracownię garncarską, do wyrobu płytek chodnikowych oraz warsztat do obróbki metali na zimno. Ponadto w nieodległym Pińsku uruchomiono punkt przyjmowania i realizacji zamówień.

W 2018 roku powstała hala produkcyjna, wyposażona w maszyny i urządzenia do produkcji mebli oraz przystosowana do prowadzenia zajęć zawodowych. Zakład działa w systemie pracy chronionej, umożliwiając bardziej efektywny proces szkolenia zawodowego, a przede wszystkim tworząc miejsca pracy dla niepełnosprawnych absolwentów szkoły w Mołotkowiczach. Jest to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie realizowane w ramach systemu szkół specjalnych na Białorusi.

„Najważniejsze jest, aby zainteresować dzieci, sprawić, by czuły się potrzebne. Kiedy dzieci odkrywają swoje zainteresowania, zmieniają się na naszych oczach. Ostatnio przyjechał do nas osierocony chłopiec ze szkoły specjalnej.

Zarówno w charakterze, jak i w zachowaniu był trudnym dzieckiem. Zapoznaliśmy go z wyrobem mebli i dosłownie cały swój wolny czas zaczął spędzać w naszym zakładzie meblarskim. Od rana do wieczora uczył się, jak budować szafki. Znalezienie tego, co naprawdę jest interesujące dla dziecka, jego powołania – to wielki sukces i prawdziwe szczęście…” stwierdził Wiaczesław Izotow, dyrektor Szkoły w Mołotkowiczach.

źródło: https://www.sb.by/articles/deti-tsveta-indigo.html

REALIZATOR: Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego

MIEJSCE REALIZACJI: Białoruś, Mołotkowicze

WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA: 517 423,66 PLN

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}