W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W związku z katastrofalną sytuacją humanitarną ludności cywilnej w Gazie, Polska przekaże dwie wpłaty w łącznej wysokości 2 mln USD na agendy ONZ działające w Strefie Gazy

24.04.2024

Polska wspiera Palestynę w ramach programu współpracy rozwojowej nieprzerwanie od 2007 roku. Pomoc humanitarna została zasadniczo zwiększona po 7 października 2023 roku poprzez dodatkowe wpłaty na rzecz UNRWA, UNICEF i WFP (Światowego Programu Żywnościowego) oraz dostarczyliśmy także pomoc medyczną dla szpitali w Egipcie, gdzie leczeni są pacjenci ze Strefy Gazy.

Logo Polskiej pomocy

W 2023 roku MSZ sfinansowało również projekty rozwojowych na terytoriach palestyńskich realizowane przez polskie organizacje pozarządowe  oraz Przedstawicielstwo RP w Ramallah. Polscy eksperci zostali delegowani do misji WHO zajmującej się ewakuacjami medycznymi i oczyszczaniem wody w Gazie.

W związku z dramatyczną sytuacją humanitarną i żywnościową ludności cywilnej w Gazie oraz bardzo trudnymi warunkami dostarczania pomocy MSZ podjęło decyzje o przekazaniu 1 mln USD na WFP i 1 mln USD na UNRWA.

WFP jest ważnym partnerem Polski w zakresie pomocy humanitarnej. WFP przekazuje miesięcznie żywność dla ponad 1,45 mln mieszkańców Stefy Gazy. Polska wpłata jest odpowiedzią na ogłoszone przez WFP zapotrzebowanie w wysokości 760 mln USD na prowadzenie operacji humanitarnej w Gazie do końca 2024 r.

Wpłata do budżetu  UNRWA (Agencji Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie) jest kontynuacją dotychczasowego zaangażowania Polski  na rzecz uchodźców palestyńskich w Gazie i na Zachodnim Brzegu, a także w Jordanii, Libanie i Syrii.

{"register":{"columns":[]}}