W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Paweł Jabłoński otworzył w Łazienkach Królewskich wystawę „Polska pomoc w walce z pandemią COVID-19”

07.07.2021

Do końca lipca w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich przy ul. Agrykola można oglądać wystawę „Polska pomoc w walce z pandemią COVID-19”. Wystawa prezentuje fotografie dokumentujące wybrane przykłady pomocy udzielonej przez Polskę na rzecz walki z rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19 na świecie oraz przeciwdziałania ekonomicznym i społecznym skutkom pandemii.

Minister Paweł Jabłoński otwiera wystawę - mężczyzna mówi do mikrofony, w tle na przęsłach ogrodzenia przymocowane są plansze wystawy zawierające zdjęcia oraz tekst

– W tym trudnym czasie po raz kolejny udowodniliśmy, że Polska to wiarygodny i odpowiedzialny członek społeczności międzynarodowej, solidaryzujący się z innymi w potrzebie i realizujący swoje międzynarodowe zobowiązania. Działania w ramach Polskiej pomocy pomogły uratować życie i zdrowie dziesiątków tysięcy ludzi na całym świecie; były też niezwykle ważne dla budowania silnych, długotrwałych przyjaźni naszego kraju z państwami, które były jej beneficjentami. Także z tego powodu będziemy tę pomoc kontynuować, dzieląc się tym, na co pozwalają możliwości naszego kraju – powiedział podczas otwarcia wiceminister Jabłoński.

Wybuch pandemii Covid-19 spowodował konieczność modyfikacji priorytetów Polskiej pomocy i ukierunkowanie ich na działania związane z walką z pandemią w krajach, które dotychczas otrzymywały wsparcie w ramach pomocy rozwojowej i humanitarnej. Pomoc udzielona w 2020 oraz w 2021 roku została skierowana zarówno do tradycyjnych odbiorców polskiej współpracy rozwojowej w państwach Partnerstwa Wschodniego, Afryce, i na Bliskim Wschodzie, jak i w wybranych państwach europejskich, na przykład w regionie Bałkanów Zachodnich.

Polska zarówno odpowiadała na najpilniejsze potrzeby państw partnerskich, m.in. wysyłając konwoje ze sprzętem i materiałami medycznymi na Białoruś, Ukrainę, do Mołdawii, Armenii, Indii oraz na Bałkany Zachodnie, jak i realizowała projekty rozwojowe wspierające lokalne społeczności w radzeniu sobie ze skutkami pandemii. Projekty rozwojowe zrealizowano m.in.: w państwach Partnerstwa Wschodniego, w Kenii, Ugandzie, Tanzanii i Palestynie. Plansze wystawy przedstawiają również działania Polskiej pomocy w krajach objętych pomocą humanitarną, np. w Jordanii, Libanie. 
W warunkach pandemii nagłe lub długotrwałe kryzysy humanitarne wymagają jeszcze większej uwagi i wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej. Polska dała temu wyraz organizując pomoc dla społeczności uchodźczych na Bliskim Wschodzie oraz wysyłając misję Straży Pożarnej do Libanu po wybuchu w porcie w Bejrucie.

Podczas otwarcia wystawy obecni byli przedstawiciele instytucji, które włączyły się w prezentowane działania pomocowe, m.in.: Fundacji Solidarności Międzynarodowej, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele sektora pozarządowego.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Sebastian Indra

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}