W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Paweł Jabłoński spotkał się z Sekretarzem Generalnym IFRC

04.03.2022

Tematem rozmowy wiceministra Jabłońskiego z Jaganem Chapagainem, Sekretarzem Generalnym Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (ang. The International Federation of Red Cross and Red Crescent Societes - IFRC), był aktualny kryzys humanitarny w Ukrainie, wywołany zbrojną agresją Rosji oraz działania pomocowe realizowane przez Polskę.

wiceminister P. Jabłoński rozmawia przy stole

Sekretarz Chapagain zapewnił o wsparciu Federacji dla starań podejmowanych przez władze i społeczeństwo polskie, które gości uchodźców z Ukrainy. Zapowiedział, że Czerwony Krzyż planuje programy wsparcia zarówno dla Ukraińców, jak i polskich rodzin, które otworzyły swoje domy dla potrzebujących. Wceminister Jabłoński omówił bieżącą sytuację w kraju i kroki podejmowane przez rząd z myślą o długofalowych konsekwencjach kryzysu. Podkreślił jednak, że najważniejsze na obecną chwilę jest szybkie dotarcie do potrzebujących, którzy zostali na Ukrainie. 

IFRC  jest największą na  świecie siecią pomocy humanitarnej. Stanowi część Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (ang. International Red Cross and Red Crescent Movement, w skrócie IRCC) wraz z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża (ang. The International Committee of the Red Cross- ICRC) oraz lokalnych stowarzyszeń Czerwonego Krzyża w 192 krajach. Federacja zrzesza niemal 14 milionów wolontariuszy, którzy są gotowi nieść pomoc w każdym zakątku świata w przypadku zagrożenia życia i zdrowia ludzi.

Polska jest poważnie zaniepokojona pogarszającą się sytuacją ukraińskiej ludności, spowodowaną nasilającymi się działaniami wojennymi i ostrzałem obiektów cywilnych.  Ich konsekwencje w szczególności dotykają kobiety, dzieci i osoby z niepełnosprawnością. W odpowiedzi na kryzys Polska współpracuje z licznymi partnerami międzynarodowymi świadczącymi pomoc humanitarną (m. in. agendami Organizacji Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża oraz krajowymi agencjami ds. pomocy humanitarnej). Od kilku dni w Polsce przebywają również pracownicy kluczowych, międzynarodowych organizacji humanitarnych, którzy mogą liczyć na wsparcie polskiego rządu. Od momentu wkroczenia armii rosyjskiej na teren Ukrainy działają również polskie organizacje pozarządowe, z którymi MSZ jest w stałym kontakcie. Jedną z nich jest Polski Czerwony Krzyż. Ponadto MSZ nawiązało kontakt z Ukraińskim Czerwonym Krzyżem,

W odpowiedzi na apel MKCK w lutym 2022 r. Polska przekazała do Biura MKCK w Kijowie kwotę 500 000 CHF (tj. równowartość 2,26 mln złotych) na realizację działań prowadzonych na terenie Ukrainy. Dziś zapadła decyzja o dodatkowej wpłacie na ten cel w wysokości 250 000 CHF (ok. 1,2 mln zł).

Mając na uwadze skalę globalnej odpowiedzi na ukraińskie potrzeby humanitarne, po polsko-ukraińskich konsultacjach Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) ustanowiła mechanizmy, które usprawniają przepływ pomocy na Ukrainę.

RARS udostępnia swoje magazyny dla dostaw dostarczanych przez Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ang. Emergency Response Coordination Centre, w skrócie ERCC), ustanowione w ramach Mechanizmu Obrony Ludności Cywilnej Unii Europejskiej, które koordynuje  pomoc napływającą z krajów Unii Europejskiej.

RARS zarządza również ofertami pomocy humanitarnej, która ma być dostarczana na Ukrainę przez Polskę z krajów spoza UE. RARS zapewni również pomoc państwom niebędącym członkami UE w zakresie bezpiecznego przechowywania i wysyłki towarów na Ukrainę.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagraniczych

 

Foto: Bartek Peterman / MSZ

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}