Wizja Polskiej pomocy
W dzisiejszym świecie, opartym na skomplikowanym systemie wzajemnych powiązań i współzależności, wydarzenia w jednej części globu, mogą wpłynąć na sytuację niemal w każdym jego zakątku. Dobitnym przykładem jest pandemia COVID-19 i jej skutki dla zdrowia, życia społecznego i gospodarczego na całym świecie. Z drugiej strony oznacza to, że poprawa sytuacji w odległych od Polski regionach świata, może mieć również pozytywne znaczenie dla naszego kraju.
Nasza wizja to aktywny udział Polskiej pomocy w budowaniu lepszego, bardziej zrównoważonego świata dla obecnych i przyszłych pokoleń. Współpraca rozwojowa to zarówno pomoc rozwojowa, pomoc humanitarna jak i edukacja globalna.
Polska pomoc to wsparcie, opieka i ochrona osób poszkodowanych w wyniku konfliktów zbrojnych, klęsk żywiołowych lub innych kryzysów humanitarnych. To realna pomoc społecznościom w krajach partnerskich: wspólne budowanie i rozwój pokojowych, sprawiedliwych i silnych instytucji, zapewnianie dostępu do edukacji, godnych miejsc pracy, opieki zdrowotnej i czystej wody.
Istotnym elementem Polskiej pomocy jest edukacja globalna, której celem jest uświadamianie polskiemu społeczeństwu najpilniejszych wyzwań współczesnego świata. Każdy, przez swoje codzienne wybory i działania jest współodpowiedzialny za jakość życia ludzi, zarówno tych z najbliższego sąsiedztwa, jak i w odległych krajach.
Wizja Polskiej pomocy zawiera się w motto:
Kiedyś pomagano nam, dziś my wspieramy innych, bo Polska pomoc ma moc.
Polska, przez wiele lat była biorcą pomocy zagranicznej. Obecnie, sama wspiera kraje partnerskie w swoim najbliższym sąsiedztwie, ale też w Afryce, na Bliskim Wschodzie i Azji Południowo-Wschodniej. Zgromadzone przez niemal dwadzieścia lat doświadczenia w tej dziedzinie pozwalają coraz lepiej definiować obszary priorytetowe, w których działania Polskiej pomocy realnie przyczyniają się do pozytywnych zmian. Tym samym Polska aktywnie włącza się w globalne wysiłki na rzecz lepszej przyszłości.