Wizyta wiceministra spraw zagranicznych Jakuba Wiśniewskiego w Tanzanii
19.12.2024
Wizyta wiceministra Jakuba Wiśniewskiego w Tanzanii w dn. 11-12 grudnia 2024 r. pozwoliła na przeprowadzenie rozmów dot. współpracy rozwojowej, inwestycyjnej i handlowej z przedstawicielami tanzańskich władz oraz spotkania z beneficjentami projektów realizowanych w Dar es Salaam ze środków Polskiej pomocy.
W trakcie wizyty w Dar es Salaam podsekretarz stanu w MSZ RP Jakub Wiśniewski spotkał się z wiceministrem z prezydenckiego biura ds. planowania i inwestycji Stanslausem Nyongo, a także dyrektorem wykonawczym Tanzańskiego Centrum Inwestycyjnego Gileadem Terim (Tanzania Investment Centre, TIC), ambasadorem Johnem Ulangą – dyrektorem Departamentu Dyplomacji Ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Współpracy Wschodnioafrykańskiej Tanzanii, oraz ambasadorem Tanzanii w Niemczech akredytowanym również na Polskę – Hassanem I. Mwamwetą. Przedstawiciel polskiego rządu podkreślił, że Tanzania należy do grupy priorytetowych partnerów Polski w ramach programu Polskiej pomocy. Ściśle współpracujemy z Tanzanią w sektorach zdrowia, różnorodności biologicznej, zmian klimatycznych, edukacji oraz szkoleń zawodowych i przedsiębiorczości, ze szczególnym naciskiem na zapewnienie młodym ludziom umiejętności potrzebnych na tanzańskim rynku pracy. Dla strony tanzańskiej spotkanie było okazją m.in. do przedstawienia polskiej delegacji priorytetów swojego rządu na najbliższe lata, w tym w zakresie rozwoju w sektorach rolnym, zdrowia, zarządzania zasobami naturalnymi, przedsiębiorczości oraz ochrony bioróżnorodności.
W czasie wizyty wiceminister Jakub Wiśniewski rozmawiał także z szefową Delegatury UE w Dar es Salaam Christine Grau nt. dalszych możliwości polskiego zaangażowania w działania Team Europe w zakresie współpracy rozwojowej z Tanzanią. Omówiono też m.in. kwestię potencjału tego kraju w zakresie współpracy z inwestorami zagranicznymi.
Ponadto wiceminister Jakub Wiśniewski odwiedził przedszkole „St. Angels Day Care Centre” prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej (w tym Polki) w Kurasini w Dar es Salaam, któremu w 2021 r. Ambasada RP w Dar es Salaam przyznała mały grant na zakup środka transportu dla poprawy bezpieczeństwa jego wychowanków, a także Centrum Edukacyjne Św. Maksymiliana Kolbe w Segerea prowadzone przez polskich Ojców Franciszkanów. Ta skupiająca ponad 1800 dzieci i młodzieży na rożnych etapach edukacji szkolnej – począwszy od przedszkola, aż po szkołę średnią i zawodową – placówka znalazła się kilkukrotnie na przestrzeni ostatnich lat wśród beneficjentów Polskiej pomocy rozwojowej, otrzymując środki na budowę i wyposażenie przedszkola oraz szkoły zawodowej, a także na zakup komputerów do pracowni informatycznej.
Oprócz tego wiceszef MSZ odwiedził miejsce realizowanego dzięki finansowaniu w ramach Polskiej pomocy projektu pt. „Klimatyczne działania edukacyjne – CAFE” (Climate Action for Food and Education Project for People with Albinism) prowadzonego przez ADRA Polska we współpracy z ADRA Tanzania. Zamysłem projektu jest poprawa warunków życia kobiet ze społeczności albinoskiej w Tanzanii poprzez wsparcie ich w nabyciu i rozwoju umiejętności pozwalających na uzyskanie zatrudnienia lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej w zakresie rolnictwa, w szczególności uprawy oraz sprzedaży warzyw i owoców. Wiceminister Jakub Wiśniewski miał okazję do rozmowy nie tylko z przedstawicielkami ADRA, ale także z przedstawicielami Tanzania Albinism Society oraz grupą beneficjentów projektu.
Wizyta była ponadto okazją do wizyty w regionalnym szpitalu Mwananyamala w Dar es Salaam, który korzysta ze sprzętów oraz szkoleń dla personelu w dziedzinie ratownictwa medycznego w ramach trzyletniego projektu pt. Wsparcie sektora medycyny ratunkowej w regionie Dar es Salaam realizowanego przez Fundację "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" (PCPM) we współpracy z Aga Khan Health Service Tanzania (AKHST) i rządem Tanzanii, a finansowanego ze środków Polskiej pomocy, oraz Tanzańsko-Polskim Centrum Szkoleniowym Medycyny Ratunkowej, które powstało dzięki finansowaniu w ramach ww. projektu. Tanzańsko-Polskie Centrum Szkoleniowe Medycyny Ratunkowej to pionierska placówka w Tanzanii, która wyróżnia się na tle innych tego rodzaju placówek ze względu na najnowocześniejszy sprzęt szkoleniowy, innowacyjne metody nauczania oraz strategiczne dostosowanie do krajowych i globalnych priorytetów zdrowotnych. Warto dodać, że ratownictwo medyczne w Tanzanii jest nowym zawodem, którego ramy są wciąż formowane, a cały system ratownictwa medycznego w tym kraju dopiero się kształtuje.