W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie admin. Mołd. w implementacji Krajowej Strat. Rozwoju Regionalnego Mołdawii 2016-2020 w obszarze pol. miejskiej i rozwoju obszarów miejskich

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju realizuje trzyletni projekt pn. „Wsparcie administracji mołdawskiej w implementacji Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego Mołdawii 2016-2020 w obszarze polityki miejskiej i rozwoju obszarów miejskich”. Projekt realizowany w latach 2017-2019 stanowi kontynuację dotychczasowej współpracy. Projekt zakłada wsparcie administracji mołdawskiej w implementacji Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego Mołdawii 2016-2020 w odniesieniu do polityki miejskiej i rozwoju obszarów miejskich. Celem projektu jest wsparcie w procesie rewitalizacji miast mołdawskich poprzez opracowanie mechanizmów i narzędzi polityki regionalnej i rozwoju lokalnego skierowanych do miast. Dotyczy to przede wszystkim wzmocnienia skuteczności i efektywności narzędzi mołdawskiej polityki regionalnej w zakresie działań skierowanych do miast, poprzez stworzenie, testowanie i pilotaż nowych instrumentów wsparcia w zakresie odnowy miast i rewitalizacji przestrzeni miejskiej, m. in. w oparciu o metodologię opracowaną przez polskich ekspertów. W tym celu zostanie zapewnione kompleksowe wsparcie eksperckie i szkoleniowe w przygotowaniu i wdrożeniu pilotażowych instrumentów i projektów w formule project pipeline, tj. w opracowaniu krajowej bazy regulacyjnej dla rewitalizacji w Mołdawii, dokumentów i projektów strategicznych dla miast oraz wzmocnieniu kompetencji beneficjentów w zakresie programowania i wdrażania działań skierowanych na odnowę miast. Działania projektowe mają usprawnić nie tylko system planowania i rozwoju w miastach, ale także poprawić jakość przygotowywanych projektów, które w przyszłości pozwolą miastom bardziej skutecznie rozwiązywać lokalne problemy o charakterze społecznym i ekonomicznym, podnosić jakość infrastruktury, a także przyczynią się do podniesienia jakość usług publicznych. Zakłada się, że w wyniku projektu zostaną przygotowane krajowe wytyczne w zakresie rewitalizacji, miejskie programy i projekty rewitalizacyjne dla mininium 5 wybranych miast mołdawskich. W ramach projektu planuje się także sfinansować przygotowane w ramach pilotażu modelowe projekty rewitalizacyjne i zachęcić innych donorów do włączenia się w te działania. Efektem projektu ma być gotowy i funkcjonalny system prowadzenia działań rewitalizacyjnych oraz sfinansowane i wdrożone projekty rew. w wybranych miastach. Projekt angażuje zarówno partnerów po stronie administracji krajowej, jak również administrację lokalną w miastach, a także włącza w ten proces organizacje społeczne i mieszkańców na poziomie lokalnym. Beneficjentem projektu jest Ministerstwo Rolnictwa, Rozwoju regionalnego i Środowiska Mołdawii oraz 14 miast mołdawskich uczestniczących w projekcie: Bălți, Briceni, Cahul, Căușeni, Ceadîr-Lunga, Cimișlia, Comrat, Edineț, Ialoveni, Ocnița, Orhei, Soroca, Strășeni, Ungheni. W 2018 r. zostały opracowane krajowe Wytyczne w zakresie rewitalizacji w Mołdawii oraz 5 miejskich programów rewitalizacji.

Podmiot wdrażający: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Wysokość dofinansowania: 518 018 PLN
{"register":{"columns":[]}}