W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie Generalnego Inspektoratu ds. Sytuacji Nadzwyczajnych MSW Mołdawii

Grupa 26 osób ubranych w stroje strażackie pozuje do zdjęcia przy czerwonym trenażu zbudowanym z kontenerów.

Projekt dotyczył wsparcia beneficjenta Generalnego Inspektoratu ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Mołdawii w obszarze zwiększenia zdolności szkoleniowych głównego Ośrodka Szkolenia Straży Pożarnej poprzez wyszkolenie i wyposażenie w sprzęt specjalistyczny kadry instruktorskiej, a także opracowanie materiałów szkoleniowych oraz dydaktycznych. Zapoczątkowało to unifikację i standaryzację szkolenia ratowniczego na terenie całego kraju. Analiza dotychczasowych działań projektowych prowadzonych przez Akademię Pożarniczą (dawniej SGSP) oraz dyskusje z partnerem doprowadziły do konkluzji, że zdecydowanie najlepszym kierunkiem pomocy rozwojowej w Mołdawii będzie komponent szkoleniowy. W ramach realizacji projektu udzielono wsparcia w współtworzeniu pierwszego na terenie Mołdawii poligonu pożarniczego w miejscowości Răzeni (ok. 30 km od Kiszyniowa).

W ramach II. Modułu projektu kupiono oraz przekazano komplet specjalistycznego wyposażenia do realizacji procesu kształcenia zawodowego w ośrodku. Sprzęt w połączeniu z wielokontenerowym trenażerem przekazanym w ramach Modułu I. stanowi kompletne wyposażenie do prowadzenia autonomicznych szkoleń. Przygotowany został poradnik do procesu kształcenia służb ratowniczych oparty o najnowsze metody i techniki prowadzenia szkoleń wykorzystywanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Poradnik stanowi pierwsze mołdawskie podstawowe narzędzie pracy nauczycieli (instruktorów) i uczniów (strażaków, kandydatów na strażaków). W trakcie szkolenia przeprowadzono cykl ćwiczeń łączących zdobytą w trakcie szkolenia wstępnego wiedzę i umiejętności obsługi przekazanego trenażera kontenerowego oraz niezbędnego specjalistycznego wyposażenia. Polscy instruktorzy przygotowali ratowników-instruktorów do dalszego, samodzielnego prowadzenia procesu szkolenia przy wykorzystaniu przygotowanych innowacyjnych stanowisk ratowniczych. W ramach ostatniego działania będąca w Mołdawii polska delegacja instruktorów nadzorowała metodycznie i merytorycznie szkolenie pilotażowe realizowane samodzielnie przez mołdawskich instruktorów.

 

Nr projektu: DWR/ADM 2022/005/2/2023

Miejsce realizacji: Mołdawia, Kiszyniów, Răzeni

Podmiot realizujący: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}