Wsparcie kompleksowego rozwoju pszczelarstwa w Mołdawii (moduł 2)
Drugo moduł projektu realizowanego w latach 2021-2023 zakładał rozwój sześciu ośrodków pszczelarskich.
Fundacja „Wschód” doposażyła Ośrodek Szkolenia Pszczelarzy we wsi Minjir w innowacyjną „pasiekę na kołach” i mechaniczny podnośnik do transportu beczek.
W regionalnej modelowej pasiece we wsi Zaim zakupiono specjalistyczny sprzęt - komorę do dekrystalizacji miodu, pompę i filtr do miodu, urządzenie do wytapiania wosku, homogenizator, mikser RTS oraz ule do hodowli matek pszczelich.
We wsi Cojusna zakończono budowę najnowocześniejszego i największego tego typu obiektu w Mołdawii. Zainstalowano innowacyjny i największy w Mołdawii homogenizator przepływowy do miodu. Wbudowano komorę do dekrystalizacji miodu. Beneficjent został oficjalnym dilerem sprzedaży polskiego Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego ‘Łysoń”.
Spółdzielnia produkcyjna we wsi Peresecina została wyposażona w panele fotowoltaiczne, które zapewniają „zerową emisyjność” produkcji i znaczne oszczędności w wydatkach na energię elektryczną.
Zakład eksportu produktów pszczelarskich w Orhei otrzymał nowe komory dekartelizacyjne, homogenizator oraz podnośnik hydrauliczny do prac przeładunkowych.
Nazwa projektu: Wsparcie kompleksowego rozwoju pszczelarstwa w Mołdawii (moduł 2)
Nr projektu: DWR/PPR 2021/012/3/2022
Miejsce realizacji: Mołdawia, Minjir, Zaim, Cojusna, Peresecina, Orhei
Podmiot realizujący: Fundacja „Wschód”